Ljubljana - Predlogi davčnih sprememb, ki med drugim omogočajo podjetjem, da uveljavljajo do 20 odstotkov celotnega izdatka za raziskave in razvoj kot davčno olajšavo, ustvarjajo pogoje za boljše sodelovanje znanosti in gospodarstva, sta se na posvetu o davčnih spremembah, ki je bil danes v Ljubljani, strinjala minister za finance Andrej Bajuk in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan.
Že prejšnja vlada je omogočila olajšavo za vlaganje podjetij v znanstvene raziskave, vendar je bilo to omejeno le na materialne stroške raziskav, zdaj pa bo mogoče uveljavljati olajšavo za celoten vložek na podlagi storitvenih pogodb, je dejal Bajuk. Po njegovih besedah lahko davčna zakonodaja ustvari pogoje za sodelovanje, ne more pa ga zagotoviti.
Zupan je dejal, da bi lahko podjetja kratkoročno vlagala v raziskave zaradi nižjih davkov, dolgoročno pa se bi lahko te raziskave odrazile v razvijanju novih izdelkov, zagotavljanju kakovosti ipd. Zupan meni, da so osnova gospodarstva inovacije, razvoj novih izdelkov, iskanje tržnih niš in povečevanje proizvodnje. Po njegovih besedah je sodelovanje med znanstvenim raziskovanjem in gospodarstvom v Sloveniji šibko, davčna reforma pa je le del izboljševanja tega stanja.
Društvo mladih raziskovalcev Slovenije opozarja na težavo mladih doktorjev znanosti
Martin Klanjšek iz Društva mladih raziskovalcev Slovenije je opozoril na težavo mladih doktorjev znanosti, ki se odpravijo na začasno podoktorsko delo v tujini. Višina dohodka na tuji znanstveno-raziskovalni instituciji ali univerzi v tujini je v splošnem približno sorazmerna z življenjskimi stroški v tuji državi, tako da je dohodnina, ki jo morajo plačati v Sloveniji za takšen dohodek zaradi razlike v bruto domačem proizvodu bistveno višja. Zavzemajo se za to, da bi plačali dohodnino, sorazmerno z dohodkom, ki bi ga za tovrstno delo dobili v Sloveniji.
Pojavlja se tudi vprašanje aplikativnosti vlaganj v raziskave. Zupan je dejal, da je ena težav ta, da se morajo univerze in znanstveni inštituti ukvarjati z rutinskimi raziskavami, ki jih v tujini opravljajo zasebna podjetja. Po njegovih besedah pa je dober izkoristek vlaganj v raziskave v medicini.
Droga Kolinska: Že dlje časa uspešno sodelujemo z znanstvenimi institucijami
Predsednik uprave družbe Droga Kolinska Robert Ferko je dejal, da že dlje časa uspešno sodelujejo z znanstvenimi institucijami. Sicer je Ferko predolge davčnih sprememb ocenil kot korak v pravi smeri in dodal, da gospodarstvo pričakuje nove korake. Podjetja živilske industrije so po njegovem zadovoljna, da ni predlagana enotna davčna stopnja, saj bi dvig znižane stopnje DDV z 8,5 odstotka (na npr. 20 odstotkov) pomenil ali podražitev življenjskih dobrin ali pa bi to breme morala prevzeti podjetja.
Sicer je na posvetu nekatere novosti glede davka od dohodkov pravnih oseb predstavil državni sekretar za davke Andrej Šircelj, med njimi odpravo nekaterih dvojnih obdavčitev, vključevanja t.i. slabih terjatev v davčno osnovo, neobdavčenja skritih izgub in dobičkov, dokler družba posluje.