Ljubljana – Urad predsednika republike Janeza Drnovška se je glede kadrovskih sprememb v uradu zavil v molk. Na vprašanja o številu zaposlenih, razrešitvah in premestitvah ne odgovarjajo. Tako je mogoče dobiti le neuradne informacije, njihove verodostojnosti pa ni mogoče preveriti. Ali je res v uradu predsednika republike zaposlenih le še pet ljudi? Namestnica generalnega sekretarja urada Divna Potočar včeraj na vprašanja ni odgovorila, ves urad molči. Vse kaže, da je takšno navodilo dal sam predsednik republike Janez Drnovšek.
Iz njegovega kabineta so prejšnje dni prihajale različne, tudi nasprotujoče si uradne in neuradne informacije. Da namerava nekatere svetovalce zamenjati oziroma da nekateri odhajajo iz njegovega urada, so mediji prvič poročali že lani. Vendar takrat informacije niso bile presenetljive, saj so bili razlogi za odhod iz kabineta običajni: zasedba novih delovnih mest, upokojitev, razhajanja, zaradi katerih nadaljnje delo menda ni bilo več produktivno.
Za prvo presenetljivo in nepričakovano razrešitev smo zvedeli pred slabim mesecem, ko je predsednik Drnovšek razrešil generalnega sekretarja Matjaža Nahtigala. Sporočilo o razrešitvi in prekinitvi delovnega razmerja je Nahtigal dobil po elektronski pošti. Nato je pred enim tednom razrešil svetovalca za notranjo politiko Maksimiljana Lavrinca. Drnovšek je kot razlog za njegovo razrešitev navedel, da ni pravilno zastopal njegovih stališč glede vojaške parade.
V uradu so nato ta teden javno potrdili, da je Drnovšek odločbo o razrešitvi z delovnega mesta izdal svoji tiskovni predstavnici Kristini Bole, svetovalki za gospodarske in socialne zadeve Barbari Fakin in svetovalcu za mednarodne odnose Iztoku Simonitiju. Za STA so v predsednikovem uradu še povedali, da predsedniku ni treba pojasnjevati, zakaj koga sprejme za svojega svetovalca oziroma tudi ne, in zakaj se nato odloči, da koga razreši. Divna Potočar je še dejala, da se predsednik glede morebitnih novih zaposlitev še ni odločil.
Urad predsednika republike smo v ponedeljek zaprosili za odgovore na več vprašanj, med drugim, v katerih primerih gre zgolj za premestitve in v katerih za dejanske prekinitve delovnega razmerja, za koliko zaposlenih gre itd. Odgovore smo čakali do srede, ko se je urad zavil v molk.
Več v četrtkovi tiskani izdaji Dela.