Premiki in okopi

Otroški peskovnik, v katerem nekoliko zaudarja tudi zaradi rib, je najbrž najboljša prispodoba za trenutne slovensko-hrvaške odnose.

Objavljeno
06. januar 2006 20.26
Rok Kajzer
Otroški peskovnik, v katerem nekoliko zaudarja tudi zaradi rib, je najbrž najboljša prispodoba za trenutne slovensko-hrvaške odnose. Partnerja sta si na Brionih razdelila igrače in si obljubila premirje, ki pa po otroško ni dolgo zdržalo. Na hitro sta si izmenjala nekaj gorkih v uradnih internetnih klepetalnicah in se odločila za finale z naslovom, kdo bo izpadel bolj nespameten. Igra ima preprosto pravilo: oko za oko, zob za zob, s pismom nad pismo, z aktom nad akt in z noto nad noto. Dodatne točke štejejo, če nasprotnika učinkovito zatožiš pri starejših.

Kaj vse piše v teh aktih, tudi v zadnjih ribiških, za to igro ni odločilnega pomena. Velja pravilo, da je bolj neumna vsebina bolje ocenjena. V igri pa, žal, zdaj izstopa Slovenija, ki je v sporu vseskozi veljala za razumnejšo in zrelejšo. Znala je dostojanstveno in premišljeno odgovarjati na provokacije Zagreba. Nova praksa vračanja udarcev z enako mero je škodljiva, saj se je Ljubljana iz šibkejšega, oškodovanega in umirjenega igralca prelevila v Hrvaški enakega prepirljivca. Ocena, da Hrvaška razume le takšno politiko, je sicer pravilna, ni pa dobra za ugled države v mednarodni skupnosti in je slaba, če bo o mejnem sporu odločal tretji.

Za Ljubljano bi bilo veliko bolje, da bi ostala pri ustaljeni politiki do Hrvaške, torej pri trdnih argumentih, stališčih in sporazumih. Taka politika je naše sosede delala zelo nervozne. Zdaj pa je privolila v vsiljeno igro, ki si jo je Zagreb želel, a je zaradi dosledne umirjenosti ni dobil. To je igra, kako čimprej pripraviti Slovenijo, da bo privolila v rešitev spora s hrvaškimi pogoji, da bo začela odstopati od svojih odločitev in argumentov (tudi od sporazuma Drnovšek–Račan) in da se bo pustila zvabiti na odprto bojišče, kjer je Zagreb občutno spretnejši. Nova nizka provokacija Iva Sanaderja, da meja poteka po sredini Piranskega zaliva, vse to le še potrjuje.

Recept za Slovenijo je na dlani: nič več premikov, nazaj na okope.

Preberite v sobotni tiskani izdaji Dela