Koper - Upravno sodišče v Ljubljani je že včeraj pravnomočno razsodilo, da je Gorazd Drevenšek, v.d. dekana Fakultete za humanistične študije, s sklepom 8. maja letos nezakonito razveljavil vsa volilna opravila in ustavil postopek volitev ter imenovanja dekana, ki se je začel 29. februarja 2012, s sklepom, ki ga je izdala razrešena dekanja Vesna Mikolič.
Sodišče je sklep v.d. dekana odpravilo. Hkrati je zavrglo zahtevo za izdajo začasne odredbe, s katero je osem tožnikov (Rok Svetlič, Lenart Škof, Sandra Bašič Hrvatin, Valentina Brečko Grubar, Nives Zudič Antonič, Irena Lazar, Darko Darovec in Krištof Jacek Kozak) zahtevalo zadržanje spornega Drevenškovega sklepa zato, da bi se volitve dekana FHŠ nadaljevale v skladu z rokovnikom, kot ga je postavila prejšnja dekanja Mikolič. Sodišče je pojasnilo, da je zahtevo za začasno odredbo zavrglo iz procesnih razlogov, saj je razmeroma hitro sprejelo pravnomočno odločitev, začasna odredba pa je možna le do pravnomočne odločitve. Sodišče je sklenilo tudi, da vsaka stranka trpi svoje stroške sodnega postopka.
Osem tožnikov se je v tožbi sklicevalo, da jim je bila z odločitvijo novega dekana kršena aktivna (dva med njimi tudi pasivna) volilna pravica. Sodniki pa so odločili, da sklep ni pravilen niti zakonit. Vršilec dolžnosti dekana bi lahko razveljavil volilna opravila in ustavil postopek imenovanja dekana le v primeru, če bi presodil, da je sklep prejšnje dekanje izdan nezakonito. Iz sklepa, ki ga je zapisal Gorazd Drevenšek, pa to ne izhaja.
Tožniki so prepričani, da je s takšno določitvijo zmagala univerzitetna avtonomija in upajo, da bodo lahko kmalu nadaljevali z volilnimi opravili. Prav tako se je med njimi še bolj okrepila zahteva, da bi morali začeti s pripravami na volitvenovega rektorja.
Rektor Dragan Marušič pa je danes sporočil, da je presenečen, ker so novinarji prišli prej do sodbe upravnega sodišča kot Univerza na Primorskem. »Ne glede na to sem z odločitvijo sodišča zadovoljen. Za UP je sodna odločba pomembna, ker posredno potrjuje kot zakonite vse rektorjeve predhodne postopke v zvezi predčasne razrešitve dekanje in imenovanja v.d. dekana - Gorazda Drevenška. Slednjemu namreč sodišče priznava legitimen mandat. Odločitev sodišča bomo spoštovali vsi na UP in jo mora tudi v.d. dekana vse do morebitne spremembe,« je izjavil rektor Marušič. Ker so s pravnimi zastopniki ugotovili, da je je s takšno odločbo spremenjena obstoječa sodna praksa, bo UP vložila izredno pravno sredstvo na vrhovno sodišče. Dodal je, da bo moral v.d. dekana v skladu s sodbo preveriti zakonitost spornega sklepa bivše dekanje.
Gorazd Drevenšek je v tujini na kongresu, povedal nam je lahko, da sodbe še ni videl: »Vseh postopkov in odločitev se bom lotil, ko pridem nazaj in se s pravno pisarno ter zastopniki posvetujem, kako bomo ravnali dalje. To bomo storili v roku, kot ga predpisuje sodba,« je dejal Drevenšek. Neuradno pa smo lahko zvedeli, da se bo senat fakultete redno sestal v prvem tednu oktobra. Tedaj je menda prvi rok, ko bi lahko senat razpisal volitve, dekan pa razpisal posamezna volilna opravila. Že to, da se bodo volitve znova razpisale, saj starih rokov ni mogoče upoštevati, ker bi volitve že morale biti, kaže, da bo vendarle prišlo do nekaterih sprememb vsaj pri predvolilnih postopkih. Da bi se senat sestal na izredni seji sredi počitnic pa po ocenah vodstva fakultete ni nujno, saj ne gre za izredne razmere. Neuradno smo tudi zvedeli, da so obstajali zakoniti razlogi za preklic sklepa o razpisu volitev, saj naj bi pri vodenju fakultete bilo več hujših kršitev. Kot kaže se teh v rektoratu doslej niso lotili, ker so menili, da bi jih bilo mogoče drugače rešiti. »Ko rektor ugotovi, da je nastala hujša kršitev, mora ukrepati,« nam je sporočil vir, ki ne želi biti imenovan.