Propad dogovora o dvojezični topografiji

V Avstriji za zdaj ne bo nove ureditve vprašanja dvojezične topografije. Avstrijska socialdemokratska stranke se je namreč izrekla proti najnovejšemu predlogu avstrijske vlade.

Objavljeno
12. julij 2006 18.14
Novopostavljena dvojezična tabla
Dunaj/Celovec - V Avstriji za zdaj ne bo nove ureditve vprašanja dvojezične topografije. Avstrijska socialdemokratska stranke (SPÖ) se je danes namreč izrekla proti najnovejšemu predlogu avstrijske vlade, potem ko sta ga že v torek zavrnili tudi obe krovni organizaciji slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) in Zveza slovenskih organizacij (ZSO).

V odboru za ustavna vprašanja avstrijskega parlamenta naj bi danes obravnavali in sklenili novelo zakona o narodnih skupnostih glede dvojezične topografije, ki bi jo parlament nato potrdil v četrtek na plenarnem zasedanju. Med spornimi točkami je nazadnje bila predvsem opcija za dodatne dvojezične krajevne table, s katero bi po letu 2010 bilo mogoče razširiti sedaj predvideno število 141 krajev z dvojezičnimi oznakami.

Avstrijska vlada je v ponedeljek predložila nov osnutek omenjene opcije. V skladu z njim naj bi o peticiji vsaj desetih odstotkov krajanov za dodatne dvojezične krajevne oznake odločala zgolj vlada. V spornih primerih naj bi se ta poslužila t.i. konsenzualnega odbora. Ta naj bi z vključevanjem predstavnikov manjšine, dežele, občin ter predlagateljev peticije za dodatne table pripravil poročilo v roku šestih mesecev. Vlada na to poročilo ne bi bila vezana.

NSKS: Revizija 7. člena Avstrijske državne pogodbe

Po oceni NSKS ta predlog "dokončno dokazuje, da gre avstrijski vladi izključno za revizijo 7. člena Avstrijske državne pogodbe (ADP)". Namesto pravnih obveznosti, da se izpolnijo določila ADP, naj bi v prihodnje veljala le še svobodna presoja. Tudi za ZSO bi to pomenilo, da so dvojezične krajevne table le "milostljivo dejanje" republike Avstrije.

Kot je po današnjem odklonilnem stališču SPÖ poudaril vodja poslanske skupine SPÖ Josef Cap, si je stranka "prizadevala zelo konstruktivno" za skupni dogovor. Vladni stranki, ljudska stranka (ÖVP) in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ), pa naj bi zapustili svoje prvotno in "neprecizno" soglasje. Cap ni izključil, da bi bil kasneje še mogoč dogovor, najverjetneje "po vročini volilnega boja.

Vodja poslanske skupine ÖVP Wilhelm Molterer je danes napovedal, da bo njegova stranka vložila t.i. predlog za določitev roka, s katerim bi SPÖ še do zadnjega zasedanja avstrijskega parlamenta pred počitnicami v petek imela možnost, da privoli v vladni osnutek za ureditev področja dvojezične topografije.

Vodja poslanske skupine BZÖ Herbert Scheibner, ki je SPÖ ostro kritiziral zaradi njenega sedanjega odklonilnega stališča, je potrdil, da ne bo rešitve brez SPÖ. "To je ustavni zakon in zato potrebuje dvotretjinsko večino," je pojasnil Scheibner in poudaril, da druge poti ni, "sicer bomo spet imeli pravno negotovost".

Spor v SPÖ zaradi nasprotovanja topografski ureditvi

Potem ko se je SPÖ danes izrekla proti vladnemu osnutku, je sama stranka pri tem vprašanju neenotna. Predsednica SPÖ na avstrijskem Koroškem Gaby Schaunig je stranko na zvezni ravni pozvala, da privoli v ustrezni predlog avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla.

SPÖ je doslej zatrjevala, da bo njeno stališče odvisno od privolitve "bistvenih" organizacij slovenske manjšine.

Schaunigova je danes sporočila, da se je pogovarjala z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom o spremembi sedaj predvidene opcije za dodatne dvojezične table. To naj bi ji Schüssel tudi zagotovil.

Po besedah Schaunigove naj bi glede omenjene opcije uveljavili prvotni predlog. Kot je pojasnila, naj bi pristojne občine, dežela avstrijska Koroška ter sosvet za slovensko narodno skupnost, posvetovalni organ pri uradu avstrijskega kanclerja, imeli pravico do izražanja stališč, če bi deset odstotkov krajanov s peticijo za svoj kraj zahtevalo po letu 2009 dvojezično krajevno tablo. Dokončno odločitev naj bi nato o tem vprašanju sprejela avstrijska vlada, je menila Schaunigova.

Obenem je pozvala Schüssla, naj čim prej pojasni svoja stališča v vprašanju dvojezičnih krajevnih tabel in zagotovi nadaljnja pogajanja, da bi tako do petka lahko dosegli rešitev.

Vsekakor bi opcija za dodatne dvojezične table lahko naprej ostala sporna. Medtem ko Schaunigova za pristojne občine omenja možnost izražanja stališč, se je doslej govorilo o pravici do soodločanja. Deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider je doslej vedno poudarjal, da brez soglasja občin dvojezične krajevne table ne morejo biti v več kot sedaj predvidenih 141 krajih. Vendar Haider pri tem ni uporabljal izrecnega izraza "pravica do veta."

Sadovnik obžaluje propad dogovora

Predsednik Skupnosti koroških Slovencev (SKS) Bernard Sadovnik je medtem obžaloval, da je propadel dogovor o noveli avstrijskega zakona o narodnih skupnostih glede dvojezične topografije. Razlog je po njegovem ta, da sta "dve od treh organizacij slovenske manjšine izrazili jasen ne," s čimer je mislil NSKS in ZSO. Sadovnik poudarja, da še naprej zagovarja doseženi "kompromis", in dodaja, da tudi za SKS "ta ni bil optimalen, vendar je bil rešitev, s katero bi lahko živeli".

Predsednik SKS je tudi izrazil bojazen, da bodo manjšinska vprašanja predmet "trdega predvolilnega boja." Poleg tega je zahteval ustanovitev ustavnopravno zagotovljenega predstavništva slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, ker naj bi v zadnjem času glavni problem predvsem ta, da manjšina ni govorila z enotnim jezikom, je še menil Sadovnik.

Propad dogovora o topografiji za ustavnega pravnika pozitiven

Propadli dogovor o ureditvi dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem je lahko tudi pozitiven, je danes ocenil avstrijski strokovnjak za ustavno pravo Bernd-Christian Funk. Kot je poudaril v pogovoru, so osnutek avstrijske vlade za ustavni zakon o topografiji v politični javnosti sprva sicer pozdravljali, toda ob podrobnejši analizi bi morali takoj opaziti "zanke in težave".

"Pozitivno je to, da osnutka niso uveljavili na silo in tako nihče ni bil pohojen," meni Funk in opozarja, da je že od samega začetka domneval, da predlog avstrijske vlade ne more biti sprejemljiv.

Po eni strani formula "15 plus 10", v skladu s katero bi dvojezične krajevne table postavili zgolj v krajih z desetodstotnim deležem manjšine, ki se nahajajo v občinah s 15-odstotnim manjšinskim deležem, "ni v smislu Avstrijske državne pogodbe". Po drugi strani bi opcija za postavitev dodatnih dvojezičnih krajevnih tabel v noveli zakona o narodnih skupnostih predstavljala "močno nazadovanje" Dejansko bi namreč pomenila, da bi bilo manjšinsko pravo "popolnoma odvisno od občin oziroma dežele", kar pa nikakor ne more biti v smislu manjšinskih pravic, opozarja strokovnjak za ustavno pravo Funk.

Obenem je zagovarjal odločitev SPÖ, ki se je danes izrekla proti vladnemu osnutku novele zakona o narodnih skupnostih. "Po mojem so se socialdemokrati skušali zavzemati za razumno, zmerno in manjšinskim pravicam ustrezno smer," je menil Funk. Ustavni pravnik sicer ne verjame, da bosta avstrijski vladni stranki - ÖVP in BZÖ - zakon sprejeli z navadno večino, saj bi v tem primeru obstajala velika nevarnost, da ustavno sodišče zakon razveljavi.

Haider: SPÖ mora nazaj za pogajalsko mizo

Deželni glavar avstrijske Koroške zahteva, da se socialdemokratska stranka glede ureditve dvojezične topografije do četrtka zvečer brez pogojev in "protidemokratičnh omejitev" vrne za pogajalsko mizo, "ali pa jo bomo zapustili mi in se ne bomo vrnili niti po državnozborskih volitvah". Umik od doslej doseženega rezultata po njegovih besedah ni mogoč. Če SPÖ ne bo omogočila rešitve sedaj, rešitve ne bo, je zatrdil Haider.

Po Haiderjevih besedah so predstavniki slovenske manjšine v pogajanjih za novo ureditev dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem "v zadnjem trenutku imeli napad slabosti". Pri tem je ostro kritiziral Marjana Sturma, predsednika ZSO, da se je pogajal, ne da bi se jasno uskladil s svojimi funkcionarji. "To je zafrkavanje," je menil Haider.

“Tu ne gre za slovenske glasbene želje”

O SPÖ je koroški deželni glavar dejal, da se suženjsko drži slovenske manjšine in da skuša 100-odstotno uveljaviti njene zahteve. Vendar tu ne gre za "slovenske glasbene želje," je poudaril Haider.

Pri tem je zatrdil, da ne bo mogoče opustiti sedaj doseženega rezultata in da vztraja pri vključevanju občin v opcijo za postavitev dodatnih dvojezičnih krajevnih tabel po letu 2009. "90 odstotkov krajevnih tabel ni v pristojnosti dežele, temveč so to krajevne oznake, ki so v pristojnosti občin."

Te pa so po njegovih zatrjevanjih avtonomne in jih ni mogoče prisiliti v postavitev dodatnih dvojezičnih krajevnih tabel. Rešitev naj bi zato bilo mogoča samo v konsenzu, je dejal Haider. Ureditev, ki ne bi upoštevala stališč posameznih občin, naj bi zato bila "diktatorska in protidemokratična."

Haider zato od SPÖ zahteva, da se vrne za pogajalsko mizo, ali pa rešitve ne bo. Dežela avstrijska Koroška potem tudi po jesenskih državnozborskih volitvah ne bo pripravljena za nov začetek pogajanj, je še zatrdil deželni glavar.

EL: Bilo bolj smiselno najti sprejemljivo rešitev po avstrijskih parlamentarnih volitev jeseni

Enotna lista (EL), edina stranka koroških Slovencev, je medtem v sporočilu za javnost pozdravila zadržanost poslancev SPÖ in Zelenih glede ureditve dvojezične topografije. Predsednik EL Vladimir Smrtnik je ob tem še menil, da bi bilo bolj smiselno najti sprejemljivo rešitev po avstrijskih parlamentarnih volitev jeseni in na osnovi soglasja, ki so dosegli v sosvetu, so še sporočili z EL.