Koper - V Sloveniji je vse več protestov proti nameram v deželi Furlaniji Julijski krajini, da sredi Tržaškega zaliva (dobrih pet milj od Pirana in Debelega rtiča) postavijo velik plinski terminal za pretovor utekočinjenega zemeljskega plina.
V petek sta se o tem pogovarjala tudi okoljski minister Janez Podobnik in Daniele Verga, italijanski veleposlanik v Ljubljani, ki je Podobniku pojasnil, da gre šele za eno od idej, ki so bile predstavljene kot možne rešitve za pretovarjanje plina. Če bo projekt na lokalni in regionalni ravni ocenjen kot primeren za nadaljnjo obravnavo, bo Slovenija v skladu s Konvencijo o presoji čezmejnih vplivov in pravnim redom EU že od vsega začetka vključena v presojo čezmejnega vpliva na okolje. Slovenski okoljski minister je veleposlanika Vergo povabil, da se udeleži konference o trajnostnem razvoju v Jadranu, ki bo 5. in 6. junija v Portorožu.
Na deželni vladi v Trstu so že sporočili za javnost, da dežela podpira gradnjo takega plinskega terminala v Tržaškem zalivu. Svoj protest proti takemu projektu so izrazili slovenski ribiči, ki so povezani v podkomisiji za morsko gospodarsko ribištvo Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Dejali so, da bi tak terminal pomenil "nož v hrbet" celotnemu ribištvu Severnega Jadrana. Že zdaj so januar, februar in tudi marec ribolovno "mrtvi meseci", ker je morje prehladno, dodatno ohlajevanje morja bi v njem povzročilo ekološko katastrofo, kar bi bilo pogubno za ribištvo. Zato so pozvali vlado in vsa ministrstva, da preprečijo tak poseg.
Zorko Cerkvenik, direktor Istrabenz Plinov, je ocenil, da je projekt šele v idejni zasnovi. Podobnih predlogov je bilo v zadnjih desetletjih že precej, nobenega niso uresničili, takšna usoda pa naj bi doletela tudi ta predlog. Tudi Jože Šušmelj, generalni konzul v Trstu, je ocenil, da imajo v deželi druge lokacije za plinski terminal veliko več možnosti za končno uresničitev.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela.