Ljubljana – Pred ministrstvom za obrambo v Ljubljani je nocoj potekal shod Ne v mojem imenu!, na katerem se je kljub mrazu zbralo več kot sto ljudi, med njimi znana imena iz kulture, politike in akademske sfere. Kot je povedal eden od pobudnikov Klemen Lah, gre za mirno simbolično akcijo, s katero želijo izraziti nasprotovanje odločitvi vlade za napotitev štirih vojaških inštruktorjev v Irak ter ministru za obrambo Karlu Erjavcu in svetu pokazati, da za to odločitvijo ne stoji vsa slovenska javnost.
"Tukaj smo zbrani kot posamezniki. Vsak govori v svojem imenu, da si želi drugačno Slovenijo, da si želi Slovenijo, ki bi odgovornosti mednarodne skupnosti prevzemala s humanitarno pomočjo ne pa z orožjem," je pojasnil Lah. Poudaril je še, da predstavlja današnji shod popolnoma civilno in ne politično akcijo. "Zbrani smo samo za to akcijo. Smo posamezniki, ki nam je prekipelo zaradi načina, kako se je to izvedlo in da se je to sploh izvedlo kljub obljubam vlade, da se to ne bo zgodilo. Vsi argumenti, na katere se sklicujejo, so privlečeni za lase," je dodal.
Zbrani so na ograjo pred poslopjem obrambnega ministrstva obesili svoja imena in transparent z napisom "Inštruktorje v vlado, ne v Irak", na pločniku pred vhodom v poslopje pa so prižgali svečke.
Med njimi je bil tudi univerzitetni profesor Aleš Debeljak, ki je pojasnil, da je posredovanje v Iraku popolnoma drugačno od posredovanja v Afganistanu. "Intervencija v Afganistanu se mi je zdela upravičena, saj je potekala v neposredni povezavi z odgovorom na napad v New Yorku in Washingtonu 11. septembra 2001, medtem ko neposredne zveze med Irakom in teroristično mrežo Al Kaida ni bilo mogoče zaznati; še več, vojaška kampanja za Irak je bila utemeljena na lažeh in manipulacijah, s katero bi morali imeti Slovenci in država čim manj opraviti," je pojasnil.
Po njegovih ocenah bi morala biti slovenska vlada pri takšni odločitvi bolj razumna in bi morala ohraniti "vzdržnost spričo tako razdiralne in nevarne vojaške pustolovščine, kakršna je ameriška v Iraku". "Prisotnost štirih vojaških vojaških inštruktorjev v Iraku je toliko simbolna, kakor je simbolen tudi ta protest pred obrambnim ministrstvom. Ne gre za količino, ampak za gesto. S to gesto smo se pač pridružili koaliciji zavedenih oziroma zapeljanih," je menil.
Predsednik zunajparlamentarne Stranke mladih Slovenije Darko Krajnc je prav tako menil, da Slovenija ne bi smela biti v vlogi agresorja. "Če že smo za to, da imamo slovensko vojsko na tujem, naj se ta vojska udeležuje humanitarnih dejanj in v Sloveniji skrbi za mir," je dejal.
Nocojšnja akcija je potekala pod geslom Ne v mojem imenu!, kakor je naslovljena tudi peticija stranke Aktivna Slovenija proti napotitvi slovenskih vojakov v Irak, ki jo je doslej podpisalo okoli 2000 oseb. Stranka ni bila pobudnica shoda, se ga je pa z veseljem udeležila, je pojasnil njen predsednik Franci Kek. "Smo proti napotitvi vojakov v Irak, obenem pa želimo opozoriti, da je treba v prvi vrsti zdraviti vzroke za terorizem. Zgolj čim več mrtvih teroristov bo povzročilo toliko več mrtvih civilistov," je zatrdil.
Shoda se je udeležila tudi vrsta kulturnikov, med njimi Jani Kovačič, Ivo Godnič, Branko Đurić - Đuro in Jerca Mrzel. "Dajati ljudi v takšne namene je katastrofa," je ob tej priložnosti dejala Mrzelova in zavrnila argument obrambnega ministra Erjavca, da bodo slovenski vojaki pomagali pri stabilizaciji Iraka. "Mi ne pomagamo, saj ne bodo sodelovali na narodnoosvobodilni strani," je pojasnila.
Slovenska vlada je v začetku januarja sprejela odločitev, da bo v okviru misije zveze Nato v Irak poslala štiri pripadnike slovenske vojske, ki bodo v tej državi sodelovali pri usposabljanju iraških varnostnih sil.