Ljubljana – Rok za vlaganje revizijskih zahtevkov za operacijske mize se je sicer iztekel v ponedeljek opolnoči in do tedaj bi se poleg Medicoengineeringa in Sanolaborja lahko pritožil še tretji neizbrani ponudnik, Mollier. Zanimivo je, da je ravno v torek dopoldne dostava pošte na ministrstvo za zdravje zamujala, zato niso bili prepričani, ali se omenjeni dobavitelj, ki se je sicer javno odrekel pritožbi, vendarle ni odločil drugače in tudi zahteval revizijo postopka. Popoldne so s pristojnega ministrstva medije obvestili, da bo minister za zdravje Andrej Bručan pritožnika z odločitvijo seznanil v sredo.
“V postopku javnega naročanja za operacijske mize ministrstvo za zdravje obravnava zahtevka za revizijo ponudnikov Medicoengineering in Sanolabor, kot to določa zakon. Zahtevka je naročnik že proučil, tako da bo z odločitvijo, ki jo bo sprejel, vlagatelja seznanil še pred iztekom roka, ki ga določa zakon o reviziji postopkov javnega naročanja,” so sporočili z ministrstva.
Izvedeli smo tudi, da na ministrstvu proučujejo možnosti, ki jim jih daje na novo sprejeta zakonodaja, ki bo začela veljati v sredo. Ta prinaša novosti oziroma nova polnomočja v reviziji postopka javnega naročanja, in sicer pri odpravi suspenzivnosti. Naj spomnimo, da je minister državno revizijsko komisijo že pri prejšnjem, pozneje razveljavljenem postopku pozval k načelu spoštovanja suspenzivnosti, ki bi ministru kljub pritožbam omogočila nemoteno nadaljevanje postopka. Tokrat bi to pomenilo, da ostane v veljavi odločitev, da je najboljši ponudnik, ki mu ni kaj očitati, Soča oprema – in izbrani dobavitelj bi po treh letih do konca letošnjega leta lahko dobavil, montiral in za delovanje usposobil osemnajst operacijskih miz petim slovenskim bolnišnicam.
“Vse aktivnosti potekajo pospešeno, cilj je zagotoviti čimprejšnjo dobavo operacijskih miz po zakoniti poti,” zatrjujejo na ministrstvu. Po naših informacijah je prvi avgust zadnji datum za dogovor, možni sta le dve rešitvi: podpis pogodbe z izbranim dobaviteljem ali odločitev pritožnikov, da poskušata odgovor na nepravilnosti, ki jih očitata izbranemu ponudniku in zaradi katerih oporekata odločitvi komisije za izbor operacijskih miz, (znova) iskati na državni revizijski komisiji.
Minister za zdravje v torek ni želel odgovarjati na mnenje predsednika države Janeza Drnovška, ki je kot predsednik Gibanja za enakopravnost in razvoj na spletni strani gibanja menil, da mora minister enkrat za vselej to nesrečno zgodbo o operacijskih miz presekati in jo končati – ali pa naj, tako Drnovšek, “svoj posel prepusti komu drugemu”. Kot so povedali v službi za stike z javnostjo, Janez Drnovšek o tej zadevi ni pisal kot predsednik države, zato se je minister odločil, da tega ne bo komentiral.
Iz sredine tiskane izdaje Dela.