Ljubljana - Republiška volilna komisija (RVK) je na današnji seji sprejela prvo navodilo volilnim komisijam za izvedbo opravil pred naknadnim zakonodajnim referendumom, ki bo 25. septembra. Kot je določil DZ, bodo roki za ta opravila začeli teči 16. avgusta, RVK pa je danes sprejela tudi sklep, da se od pristojnih državnih organov zahteva zagotovitev kritja stroškov, ki jih bodo imeli volilni organi. Glede na obseg dela in izkušnje prejšnjih referendumov so ti ocenjeni na 620 milijonov tolarjev.
Glede na roke, v katerih začno okrajne volilne komisije z določanjem volišč prevzemati obveznosti v breme proračuna, mora imeti RVK sredstva za nemoteno izvedbo referenduma zagotovljena čim prej, so zapisali v omenjenem sklepu. Pojasnili so, da RVK kot neposredni uporabnik proračuna v letošnjem proračunu nima zagotovljenih sredstev za izvedbo kateregakoli referenduma. Do zagotovitve sredstev pa proračunski uporabnik ne sme sprejemati obveznosti v breme proračuna.
Največ denarja se porabi za delovanje volišč
Največji del omenjenih 620 milijonov tolarjev bo namenjen za delovanje volišč, na katerih bo potekalo glasovanje. Za potek referenduma bo poleg RVK na terenu skrbelo osem volilnih komisij volilnih enot, 88 okrajnih volilnih komisij in približno 3500 volilnih odborov. Poleg povračil stroškov približno 22.000 članom volilnih odborov so tu še stroški najemnin in uporabnin za volišča ter najnujnejša oprema (skrinjice, pregrade, kemični svinčniki). Med večjimi predvidenimi "postavkami" je še obveščanje volivcev o dnevu glasovanja in o volišču, za kar bo po prvih ocenah potrebno zagotoviti približno sto milijonov tolarjev, za različne tiskovine (glasovnice, razglasi, navodilo za delo volilnega odbora ipd.) pa naj bi porabili okrog 30 milijonov tolarjev.
V zahtevanih sredstvih niso zajeti stroški kakršnekoli posebne referendumske propagande tako glede vsebine referenduma kot same udeležbe na referendumu, kot običajno pri referendumih na dan glasovanja tudi ni predvidenega tiskovnega središča. Prav tako niso vključena sredstva, ki jih potrebujejo vladni proračunski uporabniki oziroma drugi neposredni proračunski uporabniki (ministrstvo za notranje zadeve, upravne enote) v zvezi z izvrševanjem njihovih zakonskih pristojnosti ob izvedbi referenduma.
Odlok o razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o RTVS, ki je bil dan zatem tudi objavljen v uradnem listu, je državni zbor sprejel 21. julija na podlagi zahteve 31 poslank in poslancev LDS in SD.
Volivke in volivci bodo odločali zadnjo septembrsko nedeljo
Zadnjo septembrsko nedeljo bodo tako volivke in volivci odločali, ali naj se uveljavi zakon o RTVS, ki ga je državni zbor sprejel 15. julija. Na referendumu imajo pravico glasovati slovenski državljani, ki imajo pravico voliti v državni zbor, torej volivke in volivci, ki bodo najpozneje 25. septembra dopolnili 18 let. Kot običajno bo mogoče predčasno glasovati, v zakonsko določenih primerih tudi po pošti ali na domu, prav tako bo potekalo glasovanje v tujini na diplomatsko-konzularnih predstavništev, ki jih bo na predlog zunanjega ministrstva določila RVK. Ta naj bi se ponovno predvidoma sestala okrog 20. avgusta.