Vladimir Putin je Janeza Janšo sprejel na vrhuncu moči. Kar danes, ko se še niso razplamteli frakcijski boji za njegovega naslednika, ukaže absolutni monarh kremeljske demokracije, je sveto za več milijard dolarjev težke lastnike in direktorje ruskih korporativnih velikanov. Četudi je imel naš premier po tej plati srečo, to še ne pomeni, da smo Rusiji gospodarsko ali celo politično kaj bliže kakor v začetku tedna.
Zdi se namreč, da je tridnevni obisk v gospodarskem smislu zgolj odgovor Moskve na pozitivne signale, ki jih je v smer tamkajšnjih vlagateljev v zadnjem letu dni poslala slovenska stran. Ali bolj ali manj prostovoljno, predvsem zaradi potreb po plinu, lahko le ugibamo, še posebno ob precej manjši izkazani simpatiji do vlagateljev iz nekaterih zahodnih držav. Za zdaj je argument za špekulacije, da prvi bolj konkretni dogovori niso več nekje v oblakih nad kapelico na Vršiču, le zdrav premislek: bi se prvi človek energetskega mastodonta, ki na leto obrne dvajset milijard dolarjev, kar dvakrat v mesecu dni srečal z gospodarskim ministrom države, ki je po številu prebivalcev malo večja kakor od vseh pozabljena Čečenija, če ne bi imel resnih zagotovil za posel, večji od vstopa v lendavsko Nafto?
Presenečenje dneva je, da se do srede zvečer v Moskvi niso veliko pogovarjali o večkrat omenjanih trasah plinovodov čez Slovenijo. Mogotec Gazproma Aleksej Miller je tako raje omenjal vstop na maloprodajni slovenski naftni trg. Ruske megadružbe stopajo v evropske države po vnaprejšnjem dogovoru o nenapadanju, zato bi bilo naivno pričakovati, da bodo črpalke Gazproma konkurirale črpalkam Petrola, če bi bile te v solastništvu Lukoila. Ta je potemtakem bliže Luki Koper, še posebno ker Janša vidi »priložnosti za sodelovanje tudi v logistiki«.
To pa je za zdaj tudi vse in je razen načelnega povabila ruskim vlagateljem v ohlapno določeno drugo fazo privatizacije – presenetljivo tudi v finančni sektor (NLB?) – in pričakovanega zbliževanja stališč o klirinškem dolgu premalo konkretno za jasno oceno. Žogica gre zdaj na rusko stran in ta bo v prihodnjih mesecih bolj konkretno povedala, kaj si želi v zameno za več cenejšega plina. Še prej pa bo na prvem resnejšem preizkusu – pri samostojnosti Kosova – tudi domnevno politično zbliževanje.