SD za dopolnitev pomorskega zakonika

SD bi namesto zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone raje dopolnila pomorski zakonik. Pripravlja pa tudi kampanjo proti zakonu o RTV.

Objavljeno
22. avgust 2005 17.33
Borut Pahor
Ljubljana - SD podpira rešitve v predlogu zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu, a meni, da bi bilo primerneje, če bi vlada namesto z zakonom to vprašanje uredila z dopolnilom pomorskega zakonika. SD zato vladi predlaga, da v luči četrtkove seje, na kateri naj bi sprejela predlog zakona, slednjega pripravi kot dopolnilo pomorskega zakonika, je na novinarski konferenci dejal predsednik SD Borut Pahor.

Kot je pojasnil, pomorski zakonik celovito ureja vsa vprašanja, povezana z dejstvom, da je Slovenija pomorska država, zato bi bilo ustrezneje, da se vprašanje razglasitve cone uredi kot dopolnilo zakonika. Če se bodo s tem strinjale tudi ostale stranke, je SD pripravljena pripraviti dopolnilo k zakoniku, je dejal.

Hrvaška pišmevuhovska, Italija nespoštljiva

Pahor je sicer ocenil, da je odločitev vlade o razglasitvi zaščitne ekološke cone legitimna in upravičena v luči tega, da se Hrvaška in Italija o razglasitvi con na Jadranu dogovarjata mimo Slovenije, čeprav bi morali v duhu konvencije ZN o mednarodnem pomorskem pravu to vprašanje rešiti z dogovorom vseh strani. SD po Pahorjevih besedah tudi meni, da bi se morala Ljubljana odzvati na to, "da predvsem Zagreb v pogovorih z Rimom ravna tako, kot da je meja na morju med Slovenijo in Hrvaško že določena, kar pa ni". Na drugi strani pa bi morala Italija kot partnerka Slovenije v Evropski uniji spoštovati in slišati interese Slovenije glede tega vprašanja. Zato je potrebna tudi ustrezna diplomatska aktivnost Slovenije, kar pomeni, da bi morala čim prej imenovati veleposlanika v Rimu, ki ga sedaj nima, je opozoril Pahor.

Pahorjev svetovalec Patrick Vlačič je ob tem znova izpostavil dejstvo, da v nekdanji SFRJ na morju ni bilo meja, Hrvaška pa se obnaša obratno in "bere samo tiste dele konvencije ZN, ki ji ustrezajo". Hrvaška se tudi obnaša, kot da Slovenija nima dostopa do odprtega morja. "Epikontinentalni pas se nadaljuje tam, kjer se teritorialno morje neke obalne države konča in odpira proti odprtemu morju," je poudaril. Kot je dodal, je tudi zaradi tega dejstva pomembno, da bo razglasitev zaščitne cone "pomenila pravno relevantno dejstvo, ki bi v morebitnem sporu ali arbitraži pokazalo na voljo naše države, da takšen pas tudi ima".

Arbitraža le, če se bo zadeva vlekla predolgo

Na novinarsko vprašanje, ali se SD zavzema za arbitražo glede meje s Hrvaško, je Vlačič dejal, da bo o arbitraži treba razmišljati, "če v doglednem času ne bo prišlo do politične rešitve vprašanja". Pahor pa je izpostavil, da je po oceni SD sporazum Drnovšek-Račan ustrezna iztočnica in da bi bilo nepremišljeno, če bi se v koaliciji stališče do tega sporazuma spremenilo.

Potem ko je ministrstvo za okolje in prostor minuli četrtek v vladno proceduro vložilo omenjeni predlog zakona, ga bosta po napovedih tiskovnega predstavnika vlade Valentina Hajdinjaka v torek obravnavala vladna odbora za državno ureditev in javne zadeve ter za gospodarstvo, v četrtek pa predvidoma vlada.

Priprave na referendumsko kampanjo v polnem teku

V SD so priprave na referendumsko kampanjo o zakonu o RTV Slovenija v polnem teku, v stranki pa bodo v finančno skromni kampanji opozarjali, da vladni predlog ni dober, je poudaril Pahor. V zakonu je namreč preveč določil, ki vzbujajo utemeljen sum, da se vsakokratna vladna koalicija ne bo mogla upreti skušnjavi doseganja "neke oblike političnega nadzora" s predlaganjem njej naklonjenih kandidatov v programski svet RTVS, meni Pahor.

Predsednik druge največje opozicijske stranke je ponovil stališče, da ni naklonjen referendumom, ki se ne dotikajo najpomembnejših vprašanj v državi. Toda kljub temu bo kot nasprotnik zakona in predsednik stranke storil vse, da se bo referenduma udeležilo kar največ ljudi in glasovalo proti zakonu. Pahor je še poudaril, da njegovo nasprotovanje zakonu RTVS ne pomeni, da je še veljavni zakon dober. V primeru zavrnitve zakona upa, da bo možno oblikovati novo besedilo po vzoru na britanski BBC.

S pismom le želel opozoriti pred ponavljanjem starih napak

Pahor je dejal, da ne obžaluje junijskega pisma predsedniku LDS Antonu Ropu, v katerem je med drugim nasprotoval pobudi LDS za razpis referenduma. Po njegovih besedah je želel takrat, "ko je bilo očitno, da se del opozicije išče v svojem ravnanju in nastopanju", opozoriti, da se je potrebno izogibati metodam nekdanje opozicije, ki je v prejšnjem mandatu pretirano uporabljala institut referenduma. Predsednik SD meni, da je to njegovo stališče morda prispevalo k temu, da so imeli kasneje strankini poslanci "nekoliko bolj poglobljen in na koncu tudi zadržan odnos" do še ene pobude za referendum o ukinitvi protikorupcijske komisije.

Pripravljajo tudi nov program

Pahor je še sporočil, da se je v petek sestal s podpredsednikom stranke Igorjem Lukšičem, ki je dobil mandat, da začne s sodelavci pripravljati nov program stranke in alternativni vladni program za obdobje 2008-2012. Kot je znano, je kongres SD aprila sprejel sklep, da bo stranka do aprila 2006 na programskem kongresu sprejela nov program.