Še ena zelena luč za evro

Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu s 490 glasovi proti 13 podprl uvedbo evra v Sloveniji s 1. januarjem 2007.

Objavljeno
15. junij 2006 16.07
Strasbourg - Evropski parlament se je danes na zasedanju v Strasbourgu izrekel za uvedbo evra v Sloveniji s 1. januarjem 2007. Za je glasovalo 490 poslancev, 13 jih je bilo proti, 63 pa se jih je vzdržalo. "Evropski parlament podpira uvedbo evra v Sloveniji januarja 2007," piše v mnenju, ki ga mora ta neposredno izvoljena institucija Evropske unije sprejeti o širitvi evroobmočja skladno s pogodbo o EU.

Kot je zapisano v utemeljitvi odločitve, sta tako Evropska komisija kot Evropska centralna banka (ECB) v svojih konvergenčnih poročilih, objavljenih 16. maja, ugotovili, da Slovenija izpolnjuje kriterije za uvedbo skupne evropske valute, kot jih določa pogodba. Na tej podlagi tudi parlament ugotavlja, da je Slovenija dosegla visoko stopnjo vzdržne gospodarske konvergence in izpolnjuje vse pogoje, "brez zadržkov", za vstop v evro januarja 2007.

V svojem mnenju, predlog katerega je pripravil nemški konservativni poslanec Werner Langen (EPP), sicer parlament tudi poudarja, da mora odločitev o vstopu vsake posamezne članice v evroobmočje temeljiti na dokončnih, zanesljivih in visokokakovostnih statističnih podatkih. Nobene odločitve ni moč sprejeti, če obstaja dvom v njihovo verodostojnost, je zapisano v utemeljitvi.

Evropski poslanci iz Slovenije so seveda glasovali za vstop države v evroobmočje in bili z izidom glasovanja zadovoljni. "To je velik dosežek naše države in dobra osnova za še učinkovitejše izvajanje razvojnih politik v Sloveniji," je po glasovanju dejala Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS).

Državo zdaj na poti do evra čaka le še nekaj formalnih korakov. Politično zeleno luč ji bo predvidoma v petek prižgal vrh EU v Bruslju, nato pa bodo pravne podlage za njen vstop v evroobmočje, postala bo njegova 13. članica, sprejeli finančni ministri povezave na zasedanju 11. julija. Slovenija bo nato imela ne voljo še pol leta za temeljite dokončne priprave na članstvo v elitni gospodarsko-denarni uniji.

Merila, ki jih za uvedbo evra predpisuje pogodba o EU, so sicer: visoka stopnja stabilnosti cen oziroma obrzdana inflacija, stabilnost javnih financ, kar pomeni proračun brez prevelikega primanjkljaja in javnega dolga, ustrezne dolgoročne obrestne mere, dveletno bivanje v mehanizmu menjalnih tečajev ERM II (ta kriterij bo Slovenija izpolnila 28. junija 2006) in pravna skladnost.

In kaj je ključni element uvedbe evra? Država svojo denarno suverenost položi v roke ECB, ki s sedeža v Frankfurtu vodi skupno denarno politiko članic evroobmočja. Odpove se svoji nacionalni valuti, v primeru Slovenije je to tolar, ter preide na skupno evropsko valuto evro. Slednjo v tem trenutku uporablja 12 od 25 držav članic EU, a stalno pravico od odstopa do evra imata le dve, Velika Britanija in Danska, vse ostale pa so zavezane uvesti evro

Omeniti velja še, da sta prihodnje leto skupaj s Slovenijo evro želeli uvesti še Litva in Estonija. Slednje se je cilju odrekla zaradi previsoke inflacije, medtem ko je prva po lastni oceni izpolnila kriterije, vendar sta komisija in ECB v svoji oceni menili drugače, zato priporočila za evro ni dobila, parlament pa se je njeni kandidaturi po postopku posvetovanja ni izrekal.