Levec pri Celju – Po sobotnem tradicionalnem strokovnem posvetu Sindikata obrtnih delavcev Slovenije se je okoli tisoč delavcev pri obrtnikih zbralo še na družabnem srečanju. Prvič v 24 letih jih ni nagovoril nihče z Obrtne zbornice Slovenije, zato pa sta zbrane toliko bolj razvnela predsednik ZSSS Dušan Semolič in predsednik sindikata obrtnih delavcev Peter Jančar. Z zborovanja na levškem letališču so vodstvoma OZS in Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije poslali protestno sporočilo.
V njem člani sindikata delojemalcev pri obrtnikih ugotavljajo, da bodo kmalu ostali brez kolektivne pogodbe med delavci in zasebnimi delodajalci, ki je tri desetletja podrobno urejala medsebojne obveznosti in pravice. Ker so delodajalci pred dvema mesecema enostransko odstopili od pogodbe, je sindikat sprožil tožbo na delovnem sodišču, o pogojih morebitne nove pogodbe pa se obe predstavništvi obrtnikov nista pripravljeni pogajati. "Več kot očitno je, da OZS in združenje delodajalcev nimata namena skleniti nove kolektivne pogodbe, namesto njihovih predlogov pa poslušamo izgovore, da nimajo časa," so zapisali v sporočilu. Zato je sedaj ogroženo tudi delovanje skladov za izobraževanje in stanovanjskih skladov delavcev pri obrtnikih. Toda hkrati zasebni delodajalci razlagajo, da je obrt v Sloveniji razvojno naravnana dejavnost. "To s slabo plačanimi delavci in njihovim slabim socialnim in materialnim položajem ne bo mogla biti. Obrt si z odpovedjo kolektivne pogodbe sama koplje jamo, iz katere se bo težko rešila," so še zapisali v pismu.
V pismu je tudi nekaj bolj pomirjujočih tonov. Zaposleni pri zasebnikih priznavajo, da so med obrtniki tudi dobri in odgovorni delodajalci. Toda po mnenju sindikata na delodajalski strani politiko urejanja delovno pravnega položaja delavcev, ki je naravnano proti delavcem, zdaj vodijo ljudje, ki si ne zaslužijo naziva delodajalci, saj sploh nimajo zaposlenih delavcev. Izražajo še pričakovanje, da bodo čim prej spet sedli za skupno mizo z delodajalci in skušali s skupnimi močmi popraviti, kar je bilo z odpovedjo pogodbe in neizpolnjevanjem dogovorjenih obveznosti povzročeno.
Več si preberite v današnjem Delu