Slovenski račun brez krčmarja?

Izjava Dimitrija Rupla, da se bodo pogajanja o meji med Slovenijo in Hrvaško ob pomoči EU začela januarja, je poskus pritiska na Hrvaško, piše Novi list.

Objavljeno
17. december 2005 14.19
Dimitrij Rupel
Reka - Hrvaška ni pristala na nikakršna pogajanja o meji s Slovenijo, se neuradno sliši iz krogov blizu hrvaški diplomaciji po napovedi slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, da se bodo pogajanja, in sicer ob pomoči Evropske unije, začela januarja prihodnje leto, piše reški Novi list. Ruplova izjava pred slovenskim parlamentom se razlaga kot poskus lažjega pritiska na Hrvaško, da bi se odpovedala arbitraži, piše Novi list.

Hrvaška stran ob tem ponavlja, da bo med pristopnimi pogajanji z EU razpravljala o evropskem pravu in ne o dvostranskih vprašanjih in tako še naprej verjame, da se unija ne bo neposredno vmešavala, dodaja časnik. Hrvaška še vedno meni, da je odprta vprašanja treba rešiti pred mednarodnimi pravosodnimi telesi.

Da bi se mejni spor med Hrvaško in Slovenijo lahko rešil z mednarodno arbitražo, je na četrtkovem sestanku s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem v Bruslju izjavil tudi evropski komisar za širitev Oli Rehn, poudarja Novi list. Tudi Rehn je ponovil, da dvostranska vprašanja, kamor spadajo tudi obmejni spori, niso v pristojnosti Evropske komisije.

EU se v mejni spor ne bo vmešavala

Po mnenju predsednika odbora hrvaškega sabora za evropske integracije Nevena Mimice je Rehnova izjava samo podaljšek prejšnjih stališč EU, ki so bila že večkrat izrečena in opredeljena, na primer ob začetku pristopnih pogajanj s Hrvaško ali v hrvaškem pogajalskem okviru. V tem dokumentu je navedeno, da se morajo takšna vprašanja reševati pred mednarodnopravnimi institucijami, je Mimica pojasnil za Novi list.

"EU je že določila, da se mejna vprašanja ne bodo reševala v okviru pristopnih pogajanj s Hrvaško", je še dodal Mimica in ocenil, da bi Rehnova izjava lahko posredno pomagala Hrvaški, tako da bi dala "evropsko težo" hrvaškemu predlogu za reševanje mejnega spora.