Kozarišče – V obnovo snežniškega gradu sta država in Evropa v zadnjih petih letih vložili 5,5 milijona evrov. A razen vstopnine za ogled gradu državi vložek ničesar ne prinaša. Grajske pristave s prostori za gostinsko ponudbo in apartmaje namreč še vedno niso dokončane, tako da si obiskovalci gradu, udeleženci prireditev in porok, na grajskem kompleksu ne morejo privoščiti niti kave.
Po napovedi ministrstva za izobraževanje, znanost kulturo in šport si jo bodo morda lahko prihodnjo sezono.
Še tam, kjer bi država lahko pobrala kaj denarja, tega ne stori, pravijo na občini Loška dolina. »Država še nikoli ni bila dober gospodar snežniškega grajskega kompleksa,« opozarja župan občine Loška dolina Janez Komidar.
Dve leti čakanja na uporabno dovoljenje
A država je po zagotovilih s superministrstva menda končno našla denar za dokončanje pristav. Za izvedbo vodovodnega priključka za pristave, opremo, zaščito dostopa do poslopja nekdanje gozdarske šole in drugo je v državnem proračunu letos namenjenih 184.453 evrov. Sledila bo pridobitev uporabnega dovoljenja, kar bo omogočilo, da bo del pristav, za katerega je ministrstvo za kulturo že sklenilo najemno pogodbo z Družbo pooblaščenko Kovinoplastike Lož, lahko zaživel in da bo država poiskala najemnika še za drugi del pristav.
Na uporabno dovoljenje že dve leti čaka tudi direktor družbe pooblaščenke Branko Troha, ki je pričakoval, da bodo najpozneje marca letos lahko odprli lokal s teraso, na kateri bi bilo mogoče pogostiti obiskovalce enega avtobusa. »V rokah imamo dve leti veljavno pogodbo o devetletnem najemu prostorov in dvorišča, na katerem bi zgradili teraso, vendar pogodba nikoli ni zaživela, ker država ni pridobila uporabnega dovoljenja. Ministrstvu smo predlagali, da bi obnovo dokončali mi in da bi prostor, malo jedilnico, sami opremili. Ker so ocenili, da bi to motilo enotni videz gradu, smo jim ponudili možnost, da opremo po izteku pogodbe odstranimo, pa niso privolili niti v to. Na noben dogovor niso bili pripravljeni in zato so pristave že dve leti mrtvi kapital,« je povedal Branko Troha.
Stranišče so morali na zahtevo direktorata za kulturno dediščino umakniti
Župan občine Loška dolina ima občutek, da si na direktoratu za kulturno dediščino, ki ga vodi Damjana Pečnik, sodelovanja z lokalno skupnostjo ne želijo pretirano. »Zasebna družba, ki je hotela investirati za vsaj osnovno gostinsko ponudbo, menda tega ni smela, da ne bi poškodovala parkovnih dreves. Ker ljudje prihajajo h gradu, ko ta ni odprt, smo sami postavili premični WC, a so zahtevali, naj ga umaknemo, ker da kvari videz grajskega kompleksa. Če na direktoratu za kulturno dediščino vendarle privolijo v kakšen naš predlog, nam postavijo pogoje, ki jih ne moremo izpolniti. Želimo si, da bi naš javni zavod grad Snežnik skrbel za razvoj turizma na tej za našo občino najbolj prepoznavni točki. Zdi pa se, da se bojijo, da bi grad, ki ga Narodni muzej zgledno upravlja, prevzeli. A to ni naš cilj,« je za Delo povedal župan občine Loška dolina Janez Komidar.
Z ministrstva za izobraževanje, znanost kulturo in šport pa so na kritike lokalne skupnosti odgovorili, da javna naročila za naložbe lahko izpelje le država ali pooblaščeni javni zavod. »Prav zaradi čimprejšnje oživitve pristav so investicije na pristavah gradu Snežnik prednostno obravnavane, saj se ministrstvo zaveda pomena pristav za grad in okolico,« so pojasnili.