Sodelovali bomo s Savdijci

Prvi dan obiska slovenske delegacije v Savdski Arabiji je minister Vizjak s savdskim državnim ministrom za zunanje zadeve podpisal splošni sporazum o sodelovanju med državama.

Objavljeno
11. november 2006 21.47
Ljubljana/Rijad - Prvi dan obiska močne slovenske delegacije s premierom Janezom Janšo na čelu v Savdski Arabiji je minister za gospodarstvo Andrej Vizjak s savdskim državnim ministrom za zunanje zadeve Nizarjem Madanijem danes v Rijadu podpisal splošni sporazum o sodelovanju med državama. Ta je po Vizjakovih besedah osnova za začetek konkretnega sodelovanja med Slovenijo in Savdsko Arabijo.

Kot je v izjavi za slovenske medije povedal Vizjak, je sporazum skupaj z ponedeljkovim odprtjem skupne naložbe podjetij Iskraemeco in Eti ter njunega savdskega partnerja MEMF ter nedeljske savdsko-slovenske poslovne konference dober začetek sodelovanja med državama.

Vizjak je sogovornika povabil na obisk v Slovenijo, savdske vlagatelje pa pozval k naložbam v Slovenijo, predvsem na področju razvoja logističnih središč, ki je predviden v sprejeti Strategiji razvoja Slovenije. Minister je kot dobre ocenil tudi možnosti sodelovanja v turizmu.

S sogovornikom sta govorila tudi o možnostih odprtja ladijske linije med Koprom in pristanišči v Savdski Arabiji. Ta naj bi slovenskemu gospodarstvu pomagala h krepitvi navzočnosti na arabskih trgih, predvsem na iraškem, ki naj bi se po ocenah Vizjakovega sogovornika po stabilizaciji razmer "razcvetel". Poleg tega bi ta linija lahko pomagala pri večjemu nastopu slovenskih podjetij na trgih Daljnega vzhoda, npr. Indije in Pakistana, je dejal Vizjak.

Trgovinska menjava med Slovenijo in Savdsko Arabijo je majhna, lani je komaj presegla 14 milijonov evrov, z nekaterimi projekti in direktnim nastopom slovenskih podjetij pa bi jo lahko precej povečali, je poudaril Vizjak.

Savdska Arabija, ki je tudi največja izvoznica nafte na svetu in ima najpomembnejši in najbolj razvit kapitalski trg med arabskimi državami, predstavlja glede na menjavo tretji najpomembnejši arabski trg, s katerimi trgujejo slovenska podjetja. V zadnjih letih slovenska podjetja širijo svojo navzočnost na tem trgu in pozitivno ocenjujejo sodelovanje s savdskimi partnerji.

Rupel podpisal memorandum o soglasju

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel pa je s savdskim zunanjim ministrom podpisal memorandum o soglasju med zunanjima ministrstvoma. Kot je povedal Rupel, gre za prelomnico v slovenski zunanji politiki v Perzijskem zalivu in arabskem svetu, saj s Savdsko Arabijo, ki je eden glavnih dejavnikov v regiji, doslej nismo imeli razvitih odnosov.

Nadgradnja odnosov s Savdsko Arabijo in državami v regiji je pomembna tudi zaradi bližajočega se predsedovanja Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008. Slovenija bo namreč velik del predsedovanja skupaj z ostalimi državami EU posvetila tudi energetski varnosti unije. Prav v regiji Perzijskega zaliva in širše pa so velika nahajališča nafte in zemeljskega plina, zato bo Slovenija morala z državami v regiji vzpostaviti partnerski odnos, je dejal Rupel.

Prvi uradni obisk Savsdke Arabije na tako visoki ravni

Predsednik vlade Janez Janša bo skupaj z močno vladno-gospodarsko delegacijo med 11. in 15. novembrom obiskal Savdsko Arabijo in Kuvajt, kjer se bo srečal z najpomembnejšimi predstavniki obeh držav.

Glavna namena obiska sta poglobitev zdaj skromnega gospodarskega sodelovanja z obema državama in okrepitev političnega dialoga z njima, še posebej v luči predsedovanja Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, je povedal Janša.

Gre za prvi uradni slovenski obisk na tako visoki ravni v Savdski Arabiji, medtem ko je Kuvajt leta 1999 obiskal takratni premier Janez Drnovšek.

Janšo na obisku med drugim spremljajo minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel, minister za obrambo Karl Erjavec in minister za zdravje Andrej Bručan ter več kot 60-članska gospodarska delegacija iz 40 slovenskih podjetij.

Premier je tudi potrdil, da bo na obisk odpotovala tudi njegova spremljevalka Urška Bačovnik.

Janša se bo v Savdski Arabiji med drugim srečal s kraljem Abdulahom, med temami, ki se jih bosta dotaknila, pa bo tudi medkulturni dialog. Kot je pojasnil premier, se kralj Abdulah osebno angažira za izobraževanje in s tem za krepitev medkulturnega dialoga, tudi v naši regiji, npr. Bosni in Hercegovini, kjer ima Slovenija močan interes za sodelovanje.

Ministri bodo imeli dvostranska srečanja s svojimi kolegi; tako se bo npr. Erjavec v Savdski Arabiji sestal z namestnikom predsednika vlade in ministrom za obrambo in letalstvo, prestolonaslednikom Sultanom bin Abdulom Azizom. Gospodarstveniki pa se bodo tako v Savdski Arabiji kot v Kuvajtu udeležili poslovne konference o možnostih gospodarskega sodelovanja.

Kot je dejal premier, bo obisk poskusil odpreti pot slovenskemu gospodarstvu v obeh državah, ki sta finančno močni in načrtujeta številne infrastrukturne projekte. Slovenska podjetja imajo na tem področju znanje in številne izkušnje, tudi iz regije, zato so prav ti projekti pa besedah Janše največja priložnost za slovenska podjetja.