Sečovlje – Po lanski rekordni slabi letini soli, najslabši v zgodovini nasploh, bodo sečoveljski in strunjanski solinarji letošnjo zabeležili kot eno boljših v zadnjih dvajsetih letih in najboljšo v zadnjih desetih letih. Do zdaj so solinarji pridelali približno 4100 ton, vendar z odcejališč v skladišče in na deponije še niso odpeljali vsega pridelka.
Če konec tedna v solinah ne bo padlo preveč dežja – do 30 milimetrov na kvadratni meter –, se bo solna »žetev« nadaljevala še v oktobru, v nasprotnem primeru pa bodo verjetno končali dolgo sezono z naklonjenim vremenom. Kot je povedal Alojz Jurjec, direktor družbe Soline pridelava soli, so dobre sezone veseli, saj so zaradi lanske najslabše letine do zdaj ostali brez vseh zalog iz prejšnjih let.
Letos so pridelali tudi skoraj 50 ton solnega cveta, soli, ki kristalizira na površini slanice in katere cena je zaradi kakovosti približno desetkrat višja od cene običajne soli. Vsak solinar je letos pridelal v povprečju od 100 do 150 ton, za vsako tono soli druge kakovosti – tradicionalne soli – so pogodbeni solinarji prejeli 33 evrov bruto ali 26 evrov neto.
Sečoveljsko sol prodajajo po vsem svetu; tudi na Japonsko, v ZDA in Nemčijo. Samo nemški distributer proda več sečoveljske soli kot vsi veletrgovci v Sloveniji skupaj, kar kaže, da domači kupci še zmeraj ne gledajo toliko na kakovost in sestavo soli.
Največ jo družba Soline proda v svojih štirih trgovinah: Piranske soline na Mestnem trgu v Ljubljani, Solni cvet v Portorožu, Benečanka v Piranu in v Leri v Kazermi v krajinskem parku Sečoveljske soline. V kratkem nameravajo odpreti prodajalno še v Kopru in v Mariboru. »Še preden bodo postali prestolnica kulture, bi Štajerce radi navadili na boljšo sol,« je povedal Alojz Jurjec.
Kilogram tradicionlane soli stane 86 centov, kilogram Piranske soli z geografskim poreklom 4,51 evra, kilogram solnega cveta pa 16,69 evra.