Šolnine, dodatna obdavčitev in ukinitev posebne olajšave?

Služba vlade za razvoj je po navedbah Študentske organizacije Slovenije potrdila namero po uvedbi odloženih šolnin in dodatni obdavčitvi študentskega dela.

Objavljeno
10. maj 2006 21.10
Ljubljana - Vladna stran je sredi pogajanj s študenti na lastno pest zaprla pogajalski poglavji o uvedbi šolnin in davčni obravnavi študentskega dela, so v sporočilu za javnost kot odgovor na današnjo novinarsko konferenco službe vlade za razvoj zapisali pri Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). Predstavniki študentov ne bodo dovolili, da bi študij postal tržno blago, ki je dostopno samo premožnejšim, zagotavljajo v ŠOS.

Služba vlade za razvoj je po navedbah ŠOS danes potrdila namero po uvedbi odloženih šolnin že s študijskim letom 2007/08. "Šolnine so sredstvo socialnega izključevanja," so prepričani v ŠOS, kot primer pa navajajo Anglijo in Avstralijo, "kjer so odložene šolnine iz leta v leto višje, odplačuje pa jih vedno več študentov".

Služba vlade za razvoj je, kot so še zapisali v ŠOS, potrdila tudi namero po dodatni obdavčitvi študentskega dela ter ukinitvi študentske davčne olajšave, kar bi po mnenju predstavnikov ŠOS drastično omejilo dostopnost do visokega šolstva. "Državni sekretar Andrej Horvat sicer to izrecno zanika, saj naj bi zgolj ukinili dosedanjo posebno osebno davčno olajšavo, medtem ko naj bi se splošna olajšava povišala," pojasnjujejo v ŠOS in dodajajo, da "že preprost izračun pokaže, da bodo po novem študentje morali državi plačevati bistveno več davka. Izenačitev študentskega dela z drugimi oblikami dela pa bo v praksi ukinila njegovo najpomembnejšo funkcijo kot socialnega korektorja, ki velikemu delu študentov omogoča, da sploh lahko študirajo."

Predstavniki študentov tako ponovno opozarjajo, da vsak študent že sedaj nosi del stroškov za izobraževanje, zato trditev, da je študij brezplačen, zavračajo kot neutemeljeno. "Z zaračunavanjem šolnin prav gotovo ne bi prispevali k izboljšanju dostopnosti visokega šolstva, še manj pa k možnosti za njegovo uspešno dokončanje," še menijo predstavniki študentov.

Ministrstvo opozarja na odgovornost organizatorjev študentskega protesta

Ministrstvo za šolstvo in šport s pismom študentski in dijaški organizaciji ter upravni enoti Ljubljana v zvezi s študentskimi demonstracijami, napovedanimi za 24. maj, poziva k večji meri skrbnosti in zagotovitvi boljše varnosti udeležencem. V pismu je ministrstvo izrazilo željo, da bi bila pravica do svobode izražanja podprta z zadostnimi varnostnimi ukrepi, ki bodo preprečili morebitne nesreče ali celo tragedije, so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.

Dvomi o ustrezni zagotovitvi varnosti, ki so jih na ministrstvu izrazili ob prvem protestu, so se po navedbah ministrstva izkazali za upravičene. "Poleg že v javnosti omenjenih izgredov smo bili s strani staršev enega izmed mladoletnih udeležencev protestnega shoda obveščeni, da je njihovega otroka in njegove prijatelje napadla skupina mladoletnikov ter fanta brutalno pretepla. Pri tem je utrpel hude poškodbe glave in bil še isti dan urgentno operiran v Kliničnem centru," pojasnjujejo v sporočilu na ministrstvu, zato se "pojavlja vprašanje odgovornosti organizatorja demonstracij, ki je po našem mnenju odgovoren za varnost študentov in dijakov - še posebno mladoletnih - ne samo na kraju shoda, temveč tudi na poti na protest in z njega".

Iz ministrstva so sporočili, da so današnja pogajanja med ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) ter predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) potekala v konstruktivnem ozračju, pri čemer sta pogajalski strani zbližali nekatera odprta vprašanja in se dogovorili, da se na pogajanjih znova srečata prihodnji teden v prostorih ŠOS.

ŠOS: Vlada pokazala pripravljenost za javno agencijo

Vladna pogajalska stran je v današnjih pogajanjih s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) našla skupni jezik pri vprašanju ustanovitve javne agencije za kakovost visokega šolstva, kljub temu pa večina vprašanj ostaja odprtih, so sporočili iz ŠOS.

Vladna pogajalska stran je po navedbah ŠOS pokazala pripravljenost, da se organ, ki bo opravljal zunanjo evalvacijo kakovosti v visokem šolstvu, ustanovi na podlagi zakona o javnih agencijah. "Pri tem predstavniki vlade niso imeli zadržkov nad tem, da bi bili v organih odločanja enakopravno zastopani vsi glavni partnerji v visokem šolstvu ter da bi imela agencija lastno strokovno službo, neodvisno od visokošolskega ministrstva," so v ŠOS zapisali v sporočilu.

ŠOS sporoča, da vlada še vedno ne odstopa od enačenja starih in novih akademskih naslovov in uvajanja enovitega magistrskega cikla ter ne namerava začasno umakniti novele zakona o visokem šolstvu iz procedure v DZ. Še naprej ostajajo odprta vprašanja uvedbe šolnin, davčne obravnave študentskega dela in števila novih štipendij. Pogajalci se tudi še niso pogovorili o izgradnji študentskih domov in izboljšanju zdravstvene oskrbe študentov, so še sporočili s ŠOS.