ŠOU se direktorjem še vedno najbolj izplača

Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem imajo skupaj v proračunih za letos 2,102 milijarde tolarjev. Kakšne so plače njihovih direktorjev?

Objavljeno
17. julij 2006 08.30
Na ŠOU so s poslovanjem zadovoljni
Ljubljana – Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem imajo skupaj v proračunih za letos 2,102 milijarde tolarjev. Od tega prejmejo 1,818 milijarde tolarjev iz koncesijskih dajatev, preostanek pa od prodaje študentskih bonov in drugih storitev, donacij, iz razpisov in od najemnin. Vpogled v proračune razkriva, da bodo za svoje delovanje porabili okrog 33,9 odstotka vseh predvidenih sredstev, še 21 odstotkov za stroške dela, 45,1 odstotka pa za projekte in sofinanciranje zavodov, društev in študentskih organizacij fakultet.

Direktor Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) Drago Žura je sicer poudaril, da so prav vsa sredstva porabljena za študente »direktno kot stroški projekta ali posredno kot splošni stroški, ki so potrebni za delovanje organizacije, ki lahko le na ta način izvaja projekte«. Podobno je opozoril tudi predsednik Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) Borut Kozan : »Pri vsakem projektu so del odhodkov tudi honorarji – največ 65.500 tolarjev za sodelavce in največ 78.600 tolarjev za vodje projektov.« Honorarji za vodje projektov v ŠOUM in ŠOUP so nižji – v Mariboru znašajo do 50.000 tolarjev, na Primorskem pa za vodje do 30.000 tolarjev oziroma do 15.000 tolarjev za sodelavce.

Zaradi nižanja prihodkov iz koncesijskih dajatev od dela študentov in dijakov so morale študentske organizacije že racionalizirati svoje poslovanje (leta 2004 je ŠOS za vse skupaj prejela 3,683 milijarde tolarjev, 2005. leta 2,777 milijarde tolarjev, letos bo po besedah tiskovnega predstavnika ŠOS Toma Juvana podobno). ŠOU v Ljubljani je to storila s sprejetjem nove kolektivne pogodbe in s sistematizacijo delovnih mest ter z zamrznitvijo nekaterih projektov, v ŠOUM so odpovedali časopise, zmanjšali priznano kilometrino in stroške mobilnih telefonov ter na nekaterih področjih oklestili dejavnosti, projektom pa so se odrekli tudi v Študentski organizaciji Univerze na Primorskem (ŠOUP). Plači direktorjev ŠOU v Ljubljani in ŠOUM sta ostali enaki: Drago Žura, direktor ŠOUM in direktor ŠOU v Ljubljani Edvin Makuc še vedno prejemata kar 1,3 milijona tolarjev bruto mesečne plače. Vršilec dolžnosti direktorja ŠOUP Patrik Peroša pa ima občutno nižjo plačo – 415.000 tolarjev bruto na mesec. Borut Kozan je pojasnil, da zmanjšanje plač pomeni že zamrznitev: »Najbolj ključno pa je, kolikšna je celotna vsota plač. Lahko napovem, da se bo znižala.« Kozan napoveduje tudi, da bo ob manjšanju prihodkov manj tudi projektov, podpisane pogodbene obveznosti pa bodo vseeno izpolnili: »Rezerve so še v strukturi, spremembe so potrebne, vendar ne verjamem, da bi študenti delali prostovoljno.« Na ŠOU v Ljubljani je trenutno zaposlenih 23 oseb, v Mariboru 16, na ŠOUP pa le tri. V ŠOUP izvajajo temeljne projekte, predsednik Sebastjan Kokl pa je pojasnil, da so že v prvem letu delovanja (neposredno se financirajo šele od aprila lani) opustili precej načrtov: »Ohranili smo bistvene projekte in tiste, ki imajo možnost sofinanciranja z razpisi.«


Več o tem preberite v ponedeljkovi tiskani izdaji dela.