Ljubljana – Predsednik vlade Janez Janša je dejal, da bo šel predlog ministra za šolstvo in predsednika vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Milana Zvera za spremembo vladnega sklepa, s katerim je bil imenovan za predsednika komisije, "normalno v proceduro". Po Janševem opozorilu o tem odloča vlada. Kot je dejal, ne ve, kako bo na koncu odločeno in tudi še ne, kaj bo predlagal sam. Do odločitve vlade pa Janša pričakuje, da bosta tako komisija kot njen predsednik normalno delovala naprej.
Samo zaradi napovedi, ki jo je Milan Zver dal v afektu in ker je bil izzvan, kot sam pravi, pred televizijskimi kamerami, je prosil za razrešitev s položaja vodje vladne komisije za zaščito romske skupnosti. Ker ima komisija status delovnega telesa, pravno gledano Zver ne more odstopiti, je pa premieru predlagal spremembo sklepa, s katerim je bil imenovan na to dolžnost. A četudi ga predsednik vlade razreši, zagotavlja, da bo ne glede na funkcijo, še naprej iskal rešitev za Strojanove. K strpnosti je včeraj pozval tudi predsednik Janez Drnovšek.
»Družini sem dal besedo, da bom pomagal. Medsebojno si zaupamo, doslej so skoraj vselej držali besedo. Čutim se moralno zavezanega,« je poudaril Zver. Ni mu žal, da je izjavil, da bo odstopil, saj je prepričan, da so zaradi tega vsi akterji še intenzivneje delali.
Rog ena od možnih lokacij
Ljubljanski župan Zoran Janković je kot izredno korektno potezo ocenil petkov klic predsednika vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti in šolskega ministra Milana Zvera. V petkovem pogovoru je Zveru ponudil roko Ljubljane, da skupaj poiščejo rešitev za nastanitev romske družine Strojan, je dejal župan. "Nekateri predlagajo bivalne enote na območju nekdanje tovarne Rog," je pojasnil Janković in dodal, da ni še nič dokončnega.
Podžupan Jani Möderndorfer je dobil nalogo, da poišče možne lokacije. Ko bo našel primerno lokacijo, jo bodo po županovih besedah najprej uskladili z Zverom. Janković je napovedal, da si bo primerno lokacijo ogledal še sam in se pogovoril z okoliškimi prebivalci. Predstavili jo bodo tudi družini Strojan.
"Tudi družina Strojan mora imeti možnost živeti v Ljubljani, če se bo za to odločila, vendar pod pogojem, da bomo našli primerno lokacijo, ki bo ustrezala obema stranema," je dejal Janković. Novi ljubljanski župan meni, da mora imeti glavno mesto posluh za romsko problematiko.
Janković je vesel klica ministra, kar kaže prvo točko pozitivnega sodelovanja države in glavnega mesta. "V takih primerih glavno mesto mora biti in bo na razpolago tudi za potrebe reševanja državne problematike," je povedal župan.
Strojanovi želijo, da Zver ostane z njmi
»Družina zaveda, da se zaradi svoje zgodovine ne more vrniti v Dečjo vas,« je izjavil Zver. Pogovarjali so se, da je delna vključitev v družbo nujna, o izobraževanju otrok in iskanju zaposlitve za moške člane. V Mirka Strojana zaupa kot v poglavarja, ki bo družino vodil naprej veliko bolj v skladu s pričakovanji okolice, kot je doslej. Možne lokacije niso na spornih območjih, kjer je bilo zadnje dni veliko nelagodja, ampak iščejo zemljišča tam, kjer je Zver prepričan, da Strojanove čaka malo bolj strpno sožitje z okoliškimi prebivalci. »Upam, da Slovenija premore toliko strpnosti, da bomo lahko prenesli eno majhno družino. Novega roka ne bomo napovedovali, ker je potem preveč pritiska,« je strnil Zver.
Mirko Strojan se je na to objavo odzval, da so oni z Zverom zelo zadovoljni, da ne želijo, da odstopi, ampak da ostane z njimi.
Zveza Romov Slovenije poziva k preklicu Zverovega odstopa
Zveza Romov Slovenije je Zvera pozvala, da prekliče vlogo za razrešitev s položaja predsednika komisije. Predsednika Zveze Romov Slovenije in Foruma romskih svetnikov pri zvezi, Jožek Horvat in Darko Rudaš, v pismu premieru Janezu Janši ugotavljata, da Zver opravlja svoje delo korektno in da se je v zvezi s konfliktom v Ambrusu zelo angažiral, zato je njegov odstop nepotreben.
Kot je znano, je Zver v nedeljo napovedal, da bo Janši ponudil svojo razrešitev s položaja predsednika komisije. V nedeljo je sicer minilo tri tedne, v katerih bi po prvotnem dogovoru družina Strojan morala dobiti lokacijo za trajno preselitev. Zver je v začetku novembra v primeru, da trajne lokacije ne bi našli v dogovorjenem roku, napovedal svoj odstop z mesta predsednika komisije.
Premier Janša je v današnji izjavi za medije dejal, da bo šel predlog ministra za šolstvo Zvera za spremembo vladnega sklepa o imenovanju predsednika komisije v "normalno v proceduro". Po Janševem opozorilu o tem odloča vlada, do njene odločitve pa premier pričakuje, da bosta tako komisija kot njen predsednik normalno delovala naprej.
Zver: Rešitev je vedno bližje
Danes in v torek bodo tako družini Strojan po Zverovih pojasnilih ponudili še nekaj lokacij, nato pa bodo videli, kako se bo družina odločila, pri čemer bodo govorili tudi s predstavniki lokalnih oblasti. Po Zverovih ocenah je rešitev za preselitev družine Strojan vedno bližje, kajti vse več je predlogov, tudi iz drugih občin. Strojanovi zatrjujejo, da bodo zaenkrat ostali v Postojni.
Sociologi nasprotujejo preselitvi družine Strojan
Slovensko sociološko društvo (SSD) v zvezi z dogodki v Ambrusu opozarja, da so državni organi namesto spoštovanja pravnih norm množici vaščanov dopustili, da je z grožnjami izgnala romsko družino z njihovega zemljišča, je zapisano v izjavi, ki so jo sociologi soglasno sprejeli minuli konec tedna v Murski Soboti na letnem srečanju društva.
Člani SSD pristojne organe pozivajo k zagotavljanju spoštovanja pravnih norm in k spoštovanju institucije varuha človekovih pravic. Nadalje pozivajo, da državni organi družini Strojan omogočijo vrnitev domov in jih tam tudi zaščitijo. Vlado pozivajo, naj oblikuje strategijo preprečevanja in reševanja podobnih konfliktov, ki bo temeljila na načelih humanosti, enakopravnosti, spoštovanju človekovih pravic in večkulturnosti. Prav tako jo pozivajo, da pripravi in začne izvajati strategijo za spodbujanje integracije pripadnikov romske skupnosti v družbo, so še zapisali v izjavi.
Napoved protesta pred parlamentom
Novomeški romski svetnik Zoran Grm, ki je za torek napovedal proteste Romov pred poslopjem DZ, je danes pojasnil, da so protest prestavili na 27. november, ker ga niso pravočasno prijavili na upravni enoti.
Grm naj bi protest v torek prijavil na upravni enoti, Romi pa naj bi na protest prišli z avtobusi. Zahtevali bodo, da se družina Strojan vrne nazaj v občino Ivančna Gorica, da se odpravi v zadnjem času vse večja nestrpnosti do Romov in da vlada Romom omogoči odkup zemljišč, na katerih nekateri živijo že 50 let. Romi naj bi zahtevali tudi srečanje s premierom Janšo. Kot je že v nedeljo napovedal Grm, naj bi se protesta udeležilo okoli 2000 Romov iz vse Slovenije.
Več o tem preberite v ponedeljkovem tiskanem Delu