Ljubljana - Člani sveta vlade za študentska vprašanja, ki jih je vlada imenovala 1. julija, so na današnji seji ustanovili šest delovnih skupin, ki bodo pod okriljem posameznih resorjev razpravljali o vsebinskih zadevah. "Mislim, da ni bilo praktično nobenih točk, o katerih se ne bi strinjali,"je na novinarski konferenci po seji sveta povedal minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan. Predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Miha Ulčar pa je dejal, da vlada in študenti ne najdejo skupnega jezika glede novele zakona o strokovnih in znanstvenih naslovih.
Ulčar: Druga stopnja mora biti le še nadgradnja
ŠOS se namreč ne strinja, da se današnjo univerzitetno stopnjo izenačuje s prihodnjo drugo bolonjsko stopnjo. "Zagovarjamo, da mora biti diplomant po prvi bolonjski stopnji že dobro izobražen za trg dela, da pa je druga stopnja le še nadgradnja, ki še bolj specializira diplomanta," je pojasnil Ulčar.
Na drugi strani je minister ocenil, da je nestrinjanje v tej točki bolj "besedno kot vsebinsko". Vsebino bodo po njegovih besedah določali programi, ne pa naslovi. Dejstvo je, da se uvajajo bolonjski programi, kjer bo težišče vsebina, istočasno pa je treba zagotoviti, da bodo bolonjski programi na prvi stopnji dali tako izobrazbo, da bodo ti ljudje zaposljivi, je povedal Zupan. Sedaj pripravljeno besedilo novele po ministrovih besedah sledi pripombam, ki jih je dal svet za visoko šolstvo.
Študente pa veseli, da so na ministrstvu upoštevali nekatere njihove predloge glede zakonov, ki so že v vladni proceduri. Tu gre za zakon o visokem šolstvu ter novelo zakona o znanstvenih in strokovnih naslovih. Tako je ministrstvo upoštevalo predlog, da na drugi bolonjski stopnji ostane naziv magister za vse programe enak, je povedal Ulčar.
Študenti ogorčeni nad predlogom novele zakona o zaposlovanju
Na ŠOS pa so ogorčeni nad ravnanjem ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki je v četrtek v vladno proceduro vložilo predlog novele zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, in to ne glede na to, da se vladni svet za študentska vprašanja še ni sestal, je dejal Ulčar. Ogorčeni so tudi, ker se nobeden izmed predstavnikov omenjenega ministrstva ni udeležil današnje seje, da bi študentom predstavil spremembe. Zato bodo obravnavo novele zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti in zakona o štipendiranju izvedli na pristojnih delovnih telesih sveta za študentska vprašanja.
" Za ogorčenje ni nobenega razloga,"je prepričan Zupan. Pristojni minister Janez Drobnič se je namreč opravičil, saj je bil na nujni poti v Kopru, sekretar pa je šel v Maribor, je pojasnil Zupan. "Preprosto se iz čisto operativnih razlogov ni mogel udeležiti seje in je predlagal, da gredo ti sklepi na delovne skupine. To smo vse uredili, jaz mislim, da zato ni razloga za razburjanje,"je še dodal Zupan.
Sporazum septembra?
Člani sveta so obravnavali tudi sporazum med vlado in ŠOS. Tako so določili rok, da vsa ministrstva do 12. septembra pregledajo predlog, ki se bo nato medresorsko uskladil. S tem bi sporazum lahko sprejeli že konec meseca septembra, je povedal Ulčar.
Kot omenjeno, je svet ustanovil tudi šest delovnih skupin, ki bodo spadale pod določen vladni resor. Tako bodo delovne skupine za študentska vprašanja imeli na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, ministrstvo za finance, ministrstvo za zdravje, uradu za mladino in ministrstvu za okolje in prostor. Skupina pod slednjim ministrstvom bo obravnavala celostno bivanje študentov, zato bodo v njej tudi predstavniki drugih ministrstev, sta povedala sogovornika.
Člani sveta za študentska vprašanja so Peter Debeljak z ministrstva za šolstvo in šport, državna sekretarka v ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman , Natalija Berlec z ministrstva za zdravje, državna sekretarka v ministrstvu za kulturo Jelka Pirkovič, minister za okolje in prostor Janez Podobnik, Marija Ferlež z ministrstva za finance, Ingrid Mastnak z urada RS za mladino, Tomaž Černe iz Študentskega sveta Univerze v Ljubljani, Goran Nikolič iz Študentskega sveta Univerze v Mariboru ter Mladen Brec iz Študentskega sveta Univerze na Primorskem, iz Študentske organizacije Slovenije pa Miha Ulčar, Janez Tonkli, Zdenko Škraban, Sebastjan Kokl in Borut Kozan. Vsi so bili imenovani za mandatno dobo štirih let.