Ljubljana - Slovenija bo od torka do petka kot prva izmed novih članic zveze Nato gostila obisk Odbora za pregled obrambe (DRC) zveze Nato, ki ga vodi pomočnik generalnega sekretarja zveze Nato za obrambno politiko in načrtovanje John P. Colston. Člani odbora si bodo med obiskom ogledali nekatere obrambne institucije, poveljstva in enote Slovenske vojske (SV), so danes sporočili z ministrstva za obrambo.
Obisk DRC je priložnost, da zaveznice bolje spoznajo slovenski obrambni sistem, saj prihajata k nam predsednik in podpredsednik odbora skupaj z 31 nacionalnimi predstavniki, predstavnikom vojaškega odbora, tremi predstavniki strateških poveljstev in šestimi predstavniki mednarodnega sekretariata. Na večdnevnem obisku v Sloveniji si bodo obiskovalci ogledali zmogljivosti SV, seznanili pa se bodo tudi s sistemom varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Prvi dan zasedanja bodo člane odbora pozdravili obrambni minister Karl Erjavec, državni sekretar na ministrstvu za obrambo Franci Žnidaršič in načelnik generalnega štaba slovenske vojske generalpodpolkovnik Albin Gutman.
Udeleženci obiska prihajajo iz t.i. skupnosti obrambne politike in načrtovanja, ki odločilno vpliva na mnenje ministrov za obrambo v zvezi s stanjem in razvojem vojaških zmogljivosti zavezništva. Odbor sestavljajo vse države članice zveze Nato razen Francije, ki pa ne sodeluje v integrirani vojaški strukturi zavezništva. Predsednik odbora je hkrati pomočnik generalnega sekretarja zveze za obrambno politiko in načrtovanje, člani odbora pa so obrambni svetovalci nacionalnih misij.
DRC se ukvarja predvsem z načrtovanjem vojaških zmogljivosti in s pregledom obrambe za vsako članico posebej ter za celotno zavezništvo. Pripravlja politične smernice, vključno s cilji in sistemom obrambnega načrtovanja. Ukvarja se tudi z razvojem zmogljivosti za bojno in logistično podporo, z racionalnostjo poveljniške strukture zavezništva in drugimi vprašanji, ki so povezana z vojaškimi zmogljivostmi. Je glavni svetovalni organ Odbora za obrambno načrtovanje in se občasno sestaja na ravni stalnih predstavnikov, enkrat letno (na junijskem formalnem zasedanju) pa tudi na ravni ministrov za obrambo.