Svetnike razdelil cenik tirne vzpenjače

Ljubljanski mestni svetniki so določili cenik tirne vzpenjače na Grajski grič. Pred Magistratom pa se je zbralo nekaj nasprotnikov gradnje džamije.

Objavljeno
10. julij 2006 22.10
Ljubljana – Ljubljanski mestni svetniki so začeli zadnjo redno sejo pred počitnicami, ki ima na dnevnem redu 27 točk. Začetek julijske seje je spremljal protest nekaj občanov pred Mestno hišo, ki so s transparenti in letaki izrazili nasprotovanje gradnji džamije na Ljubljanskem barju. Na dnevnem redu je namreč tudi program prodaje zemljišč ob Cesti dveh cesarjev, ki so z odlokom namenjena gradnji za verske in kulturne dejavnosti.

Posamezniki, ki so proti prodaji zemljišča v katastrski občini Trnovsko predmestje za gradnjo džamije, so prepričani, da bo gradnja džamije na Barju povečala poplavno ogroženost. Ob sprejemanju dnevnega reda je svetnik Liste za čisto pitno vodo Mihael Jarc predlagal umik te točke z dnevnega reda, vendar svetniki njegovega predloga niso podprli.

Vzpenjača nas bo na grad popeljala za 360 tolarjev

Svetniki so po številnih razpravah s 16 glasovi za in 15 proti vendarle dali soglasje k ceni za prevoz s tirno vzpenjačo na Ljubljanski grad. Cena enosmerne vozovnice z DDV bo za odrasle 360 tolarjev oz. 1,5 evra, za povratno vozovnico pa 480 tolarjev oz. dva evra. Za osebe od 7. do 18. leta starosti, študente, upokojence in skupine nad 15 oseb je cena enosmerne vozovnice z DDV 240 tolarjev oz. en evro, cena povratne vozovnice z DDV pa je 360 tolarjev oz. 1,5 evra. Prevoz s tirno vzpenjačo je za invalide s spremljevalcem in otroke do 7. leta starosti brezplačen.

Svetniki so v razpravi med drugim predlagali, da bi bil prevoz z vzpenjačo na začetku brezplačen, da bi se ljudje lažje navadili na novost, oziroma da bi bila za začetek cena nižja od ekonomske. Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) pa meni, da sklep o soglasju k ceni sprejemajo prekmalu, saj tirna vzpenjača to poletje še ne bo vozila. Opozoril pa je tudi, da je sklep nezakonit, saj ga je namesto koncesionarja pripravil mestni oddelek za gospodarske javne službe in promet. Koncesionarjev predlog cene so pogrešali tudi številni drugi opozicijski svetniki in opozorili, da mestni svetniki ne morejo potrjevati drugega predloga kot koncesionarjevega, kar določa tudi pogodba o podelitvi koncesije Festivalu Ljubljana.

Po besedah Gorazda Gorkiča z oddelka za gospodarske javne službe in promet je koncesionar predlagal ceno, ki se je oddelku zdela previsoka in jo je zato znižal. Sredstva iz naslova vračila investicije v tirno vzpenjačo koncesionar vsako leto do 31. januarja za preteklo leto nakazuje Mestni občini Ljubljana (MOL) na poseben podračun enotnega zakladniškega računa MOL, je še pojasnil Gorkič. Kljub pomislekom so svetniki s 16 glasovi za in 15 proti dali soglasje k ceni za prevoz s tirno vzpenjačo.

Ukvarjali so se tudi s preurejanjem prometa

Predlog odloka o lokacijskem načrtu za območje Njegoševe ceste po besedah vodje službe za lokacijske načrte in prenovo Alenke Pavlin omogoča, da bo po preureditvi tranzitni promet lahko potekal po obodu centra mesta in bo Njegoševa postala del notranjega prometnega obroča. Njegoševa bo štiripasovna enosmerna cesta s tremi pasovi od juga proti severu in enim pasom v obratni smeri le za javni potniški promet. Obratno od severa proti jugu pa bo osebni promet potekal po vzporedni Rozmanovi cesti. Na jugu bo povezovalna Poljanska cesta, ki bo enosmerna tripasovna cesta, v nasprotno smer bo potekal samo javni potniški promet. Odlok predvideva tudi gradnjo prizidka k urgentnemu bloku Kliničnega centra, nov dovoz, helioport in garažno hišo z več kot 1000 parkirnimi mesti ob Bohoričevi ulici.

Odlok predvideva rušenje vmesnega skladiščnega dela Cukrarne, ki ni zaščiten, in gradnjo dvonivojskega mostu čez Ljubljanico. Na spodnjem nivoju bo potekal peš in kolesarski promet, na zgornjem nivoju pa motorni promet. Svetniki so kljub nasprotovanju oddelka za urbanizem sprejeli amandma odbora za urbanizem, ki je iz predloga odloka umaknil funkcionalni enoti Masarykova cesta in Šmartinska cesta. Po besedah Pavlinove Njegoševe ceste ni mogoče celostno urediti, če se ne uredijo tudi križišča in navezave s sosednjimi cestami. Sprejeti odlok pa je zaradi sprejetega amandmaja pomanjkljiv tudi po besedah Andreja Prelovška iz podjetja Panprostor, ki je pripravilo lokacijski načrt.

Seja bo dolgotrajna

Na dnevnem redu julijske seje je sicer še nekaj prostorskih aktov, osnutek sprememb statuta Mestne občine Ljubljana (MOL) ter informacija o problematiki Trga republike. Svetniki pa naj bi nadaljevali tudi pred tednom dni prekinjeno izredno sejo.

MOL sicer namerava nezazidana stavbna zemljišča ob Cesti dveh cesarjev v izmeri približno 16.000 kvadratnih metrov prodati z javnim zbiranjem ponudb po enofaznem postopku, z zavezujočimi ponudbami. Na podlagi cenitvenega poročila z dne 17. januar 2006, ki ga je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin Boris Pavličič, znaša vrednost zemljišč, ki so predmet tega posameznega programa prodaje, 496 milijonov tolarjev oziroma dva milijona evrov.

To znaša približno 30.000 tolarjev oziroma 125 evrov na kvadratni meter in predstavlja izhodiščno ceno pri izvedbi izbrane metode prodaje. S prodajo predmetnega premoženja se predvideva priliv finančnih sredstev v mestni proračun najmanj v višini navedene izhodiščne cene, piše v gradivu. Odločitev o ponudniku in podpis pogodbe o prodaji zemljišč pa sta predvidena v začetku oktobra.

Na dnevnem redu je še sedem predlogov prodaje nepremičnin ter dva predloga programa menjave nepremičnin. Obravnavali pa bodo tudi osnutka odloka o zazidalnem načrtu in o programu opremljanja za del območja urejanja Dolgi most, ki določata pogoje gradnje večstanovanjskih stavb, poslovno-stanovanjskega objekta ter niza enostanovanjskih objektov.

Krepitev vloge četrtih skupnosti v MOL

V okviru redne seje je na dnevnem redu še osnutek sprememb statuta MOL, ki krepijo vlogo četrtih skupnosti v MOL, ter predlog odloka o določitvi imen in spremembi nekaterih potekov ulic na območju MOL. Svetniki se bodo seznanili tudi z informacijo o problematiki Trga republike in o delu Sveta za varstvo pravic najemnikov stanovanj v MOL v obdobju 2000-2005.

Nadaljevanje izredne seje o zemljišču v Stožicah in okolici RTV

Mestni svet pa bo po odmoru redne seje nadaljeval pred tednom dni prekinjeno izredno sejo, v okviru katere so svetniki že razpravljali o dodelitvi stavbne pravice in sklenitvi upravljavske pogodbe za zemljišče v Stožicah Kaanmar Investu iz Maribora za obdobje 70 let. Investitor v soglasju s sedanjim zakupnikom zemljišča Konjeniškim klubom PIP, ki skrbi za redno vzdrževanje območja in za izvajanje programa jahalne rekreacije, načrtuje na območju gradnjo športno rekreacijskega in jahalnega centra.

Na dnevnem redu izredne seje pa je še osnutek spremembe odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje RTV. Obravnavano območje se nahaja v središču mesta in je pretežno pozidano. Investitor RTV Slovenija želi objekt Komenskega ulica 5 porušiti in nadomestiti z novim večjim objektom ter urediti mirujoči promet za svoje potrebe v kletnih etažah novega objekta in v novem objektu garažne hiše na dvorišču. Vrzel obstoječega objekta RTV proti Komenskega ulici pa namerava pozidati, piše v gradivu.