»Tehnični« zakon buri duhove

Na polemiki o predlogu novele zakona o dodatni koncesijski dajatvi od prejemkov so predlagatelji zakona in poslanci opozicije vztrajali, da zakonski predlog ni sporen, nasprotna stran pa ga je ostro zavračala.

Objavljeno
05. julij 2006 23.10
Ljubljana – Več ur je na seji odbora DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj trajala vroča polemika o predlogu novele zakona o dodatni koncesijski dajatvi od prejemkov, izplačanih za občasna in začasna dela študentov in dijakov. Bistvo sprememb je, da bi dva odstotka denarja, zbranega s študentskim in dijaškim delom, ki sta namenjena za gradnjo in obnovo študentskih domov, namesto Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) nakazovali v poseben proračunski sklad koncesionarji sami. Predlagatelji zakona in poslanci opozicije so vztrajali, da zakonski predlog ni sporen, nasprotna stran pa ga je ostro zavračala.

Pred glasovalnim izidom – pet članov odbora je menilo, da predlog zakona ni primeren za obravnavo, sedem pa, da je – so se razpravljavci razdelili v dva tabora. Predstavniki vlade in poslanci opozicije so trdili, da je škoda izgubljati toliko besed za zgolj »tehnični« zakon, ki le poenostavlja postopke in omogoča večji nadzor nad delom študentskih servisov. Mnenju se je pridružil tudi državni svet.

Poslanci opozicije in predstavniki ŠOS pa so trdili, da so razlogi, zaradi katerih naj bi sprejeli omenjeno novelo, drugačni. Študenti so izjavili, da sprememba ne bo zagotovila več denarja niti ne bo pospešila pretoka denarja, prav tako naj bi vlado dodatno poslovanje stalo najmanj toliko, kot je doslej plačevala ŠOS (okrog tri milijone tolarjev na leto). Po njihovem mnenju vlada prekinja pogodbo s ŠOS, ki naj bi veljala do leta 2009, zgolj zato, ker želi obračunati s ŠOS oz. ker se študenti niso hoteli odpovedati solastništvu študentskih domov v višini najetih kreditov, kar naj bi jim s pogodbo zagotovila prejšnja vlada.

Več si preberite v četrtkovi tiskani izdaji Dela.