Učitelji proti spremembam zakona

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture je zbral že več kot 20.000 podpisov zaposlenih v vzgojnih in izobraževalnih zavodih, ki nasprotujejo zmanjševanju njihovega števila v svetih zavodov.

Objavljeno
08. maj 2006 17.54
Ljubljana - Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) je do danes zjutraj prejel 20.027 podpisov zaposlenih v vzgojnih in izobraževalnih zavodih, ki nasprotujejo zmanjševanju njihovega števila v svetih zavodov. To je absolutna večina zaposlenih, podpisi, ki jih bodo zbirali do konca tedna, pa še prihajajo. "Če mnenja ljudi še kaj pomenijo v tej državi, potem bi moral minister to večinsko odklanjanje upoštevati," je prepričan glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj.

Zmanjševanje števila učiteljev v svetih zavodov predvidevajo spremembe 46. člena zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Zakaj bi ga bilo treba spremeniti, ni nobenega pravega pojasnila, razen posrednega namiga, da je vpliv učiteljev v šolah in vzgojiteljic v vrtcih prevelik, je poudaril Štrukelj.

Opozoril je tudi, da koalicijska pogodba ne predvideva tako pomembnih organizacijskih in strukturnih sprememb, ki jih zaposleni razumejo kot izrazito nezaupanje do svoje kvalificiranosti. Zato pozivajo ministra za šolstvo in šport Milana Zvera, da ponovno premisli o spremembah omenjenega zakona.

K ponovnemu premisleku ga pozivajo tudi glede novele zakona o osnovni šoli, ki spreminja način diferenciacije pouka in ki se prav tako kot novela ZOFVI sprejema po skrajšanem postopku. Minister bi po Štrukljevem mnenju moral dati priložnost staršem, da se seznanijo s predlaganimi spremembami, ter prisluhniti pedagoški stroki, ki opozarja, da stvari niso domišljene. K ponovnemu razmisleku o ustreznosti obeh novel so ga sicer v odprtem pismu pozvali že minuli teden.

V sindikatu pričakujejo, da se bodo z ministrom o napovedanih spremembah pogovorili še pred odločitvijo zakonodajnega telesa - novelo zakona o osnovni šoli bo že v torek obravnaval pristojni parlamentarni odbor. Kaj bodo storili v primeru, če bodo spremembe uveljavljene, Štrukelj zaenkrat ni mogel napovedati.

Na novinarski konferenci je komentiral tudi ministrove izjave o študentsko-dijaški Črni sredi ter o zasebnem šolstvu. Štruklju se zdi "zelo nerodno", če minister stališča, ki jih imajo študenti in dijaki kot bodoči intelektualci, pripisuje vplivu SVIZ in ne toliko njihovi lastni pameti. Glede zasebnega šolstva pa je ponovil, da sindikat njegovemu uvajanju ne nasprotuje, temveč da nasprotuje njegovemu uvajanju na račun javnega šolstva.