Ljubljana – Ravnatelj OŠ Majde Vrhovnik in predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Oton Račečič je v torek dobil sklep, da mu minister ni izdal ponovnega soglasja k imenovanju za ravnatelja, ob tem, da je pri tajnem glasovanju dobil 88-odstotno podporo učiteljskega zbora, pa tudi podporo lokalne skupnosti, kar je bilo poleg izpolnjevanja zakonsko predpisanih pogojev v dosedanji praksi dovolj, da se je minister odločil za izdajo soglasja. Oton Račečič bo o tem spregovoril v petek na tiskovni konferenci.
Se je torej na OŠ Majde Vrhovnik v Ljubljani zgodil še en podoben primer, kot na OŠ Beltinci in OŠ Muta? Primer ministrovega nesoglasja Otonu Račečiču pa javnost še bolj zbode v oči – je namreč predsednik združenja ravnateljev, ki je na aprilski skupščini na Bledu nasprotovalo spremembam zakona o osnovni šoli o nacionalnih preizkusih znanja. Stališča so objavili tudi na spletni strani (www.ravnatelj.si), pa so jih na željo šolskega ministra »morali« umakniti s spletne strani. Konec maja pa se je izvršni odbor združenja odločil, da sklepe vrne na spletno stran. Ob tem pa naj spomnimo še na zaplete z zapisnikom s seje predstavnikov ravnateljskega združenja z ministrom Zverom.
Ali gre pri neizdanem soglasju za imenovanje ravnatelja Otonu Račečiču za politično odločitev ministra zaradi nepokorščine oz. neposlušnosti? Kljub odzivom v javnosti minister za šolstvo in šport dr. Milan Zver v četrtek o tem ni želel dajati izjav in svoje odločitve ni želel pojasniti javnosti. Na ministrstvu za šolstvo in šport so napovedali, da bodo o tem v petek pripravili sporočilo za javnost.
Prejšnji šolski minister in sedanji poslanec LDS Slavko Gaber pravi, da komajda verjame, da se to dogaja. Merila, kdo lahko kandidira za ravnatelja in kdo ga imenuje, so popolnoma jasna. Minister ima pravico, da soglasja k imenovanju ne da, če kandidat ne izpolnjuje zakonskih pogojev ali pa se na tajnem glasovanju izkaže, da kandidat nima podpore učiteljskega zbora. V primeru nesoglasja k imenovanju Otona Račečiča za ravnatelja pa gre po Gabrovem mnenju – podobno kot v primeru na OŠ Beltinci in OŠ Muta – za samovoljo ministra. “Imam občutek, da se hoče ljudi na tak način ustrahovati. Tako kot je treba zamenjati člane strokovnega sveta, ki ne mislijo enako kot minister, tako tudi ravnatelj, ki misli s svojo glavo, ne more biti ravnatelj,” pravi Gaber.
Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, meni, da je nepotrditev Otona Račečiča za ravnatelja Osnovne šole Majde Vrhovnik še en pokazatelj, da podlaga odločitvam ministrstva za šolstvo in šport ni strokovna usposobljenost, ampak politična kompatibilnost z oblastjo. “To je zaskrbljujoče, saj vzbuja nelagodje in napetosti, česar pa izobraževanje ne prenese, saj potrebuje mir in distanco do dnevne politike.”
Več preberite v petkovi tiskani izdaji Dela.