Koper - Javna dražba nepremičnin Mestne občine Koper je bila prvi korak v smeri delitve premoženja med občino Koper in občino Ankaran v nastajanju.
Upravno sodišče v Ljubljani je namreč z začasno odredbo zadržalo prodajo vseh nepremičnin na območju Krajevne skupnosti Ankaran, saj je pritrdilo njenemu stališču, da občina Koper ne more veljavno razpolagati s premoženjem, ki leži na območju prihodnje občine Ankaran in da se bosta občina Koper in bodoča občina morali sporazumeti o delitvi skupnega premoženja. Občina je na koncu prodala 21 načrtovanih nepremičnin od 62 in zanje iztržila 1,77 milijona evrov (namesto sprva predvidenih 32 milijonov evrov.)
Začasno odredbo upravnega sodišča so predstavniki Ankarana dobili v času, ko je dražba že potekala. Sam sklep o začasni odredbi ni v ničemer vplival na potek in izvedbo dražbe, saj se že pred tem ni nihče odločil, da bi vplačal zahtevano varščino v višini 20 odstotkov vrednosti izklicne cene posamezne nepremičnine. Ugibamo lahko, ali so na odločitev o nevplačanih varščinah vplivali pozivi uradnih predstavnikov Krajevne skupnosti Ankaran ali pa so bila zemljišča tako nezanimiva.
Upravno sodišče se je za začasno odredbo odločilo zato, ker bi s prodajo ankaranskih zemljišč lahko ankaranski občini v nastajanju lahko nastala težko popravljiva škoda. Ankarančani so ocenili, da bi ostali brez premoženja 20 milijonov evrov.
»Premoženje občine, ki se razdeli na dve novi občini ali več, se razdeli sporazumno. Dokler župani ne sklenejo sporazuma, opravljajo le posle rednega upravljanja s še nerazdeljenim skupnim premoženjem organi občine, na kateri je skupno premoženje,« je zapisalo sodišče in menilo, da bi občini Ankaran v nastajanju z morebitno prodajo nepremičnin Ankaranu nastala težko popravljiva škoda. Hkrati je presodilo, da si bo lahko občina s prodajo preostalih zemljišč zagotovila dovolj finančnih sredstev za realizacijo proračuna.
Pritožba občine Koper
Z občine Koper so že odgovorili, da se bodo na to začasno odredbo upravnega sodišča pritožili v treh dneh. Občina je na seznam prodaje zemljišč uvrstila tudi 2149 kvadratnih metrov veliko parcelo na Debelem rtiču, za katerega je država že pred časom sprejela državni prostorski načrt za počitniško naselje, v katerem bodo med drugim sprejemali vojake zveze Nato.
Tudi za to zemljišče (zanj je občina postavila izklicno ceno 338.467 evrov) je država s plombo v zemljiški knjigi zahtevala prepoved prodaje. Ministrstvo za promet pa je, sklicujoč se na uredbo o začasnih ukrepih za zavarovanje urejanja prostora, s katero je za določen čas prepovedala promet z nepremičninami na območju prostorskega načrta za Luko Koper, vložila plombo v zemljiški knjigi tudi za načrtovano prodajo zemljišč občine Koper, ki jih ima na območju tovornega pristanišča.
Tu ima občina okoli 18 hektarov zemljišč in zahteva od države takšno ali drugačno ureditev zemljiškoknjižnega statusa. Država je že odgovorila, da namerava urediti lastniški status teh zemljišč. Samo na območju pristanišča je bilo za 19 milijonov evrov vrednosti (po izklicnih cenah) zemljišč, ki jih je občina umaknila iz prodaje.
Zmago Jelinčič Plemeniti se bo preselil v Koper
Občini Koper je tako na koncu ostalo le še nekaj deset nepremičnin, ki bi jih smeli dati na dražbo. Danes so jih prodali 21, zanje je bila predvidena izklicna cena 1,474 milijona evrov, iztržili pa so 1,771 milijona evrov. Najbolj zaradi dveh parcel iz katastrske občine Semedela, ki sta tik nad sedanjo obalno cesto in le dober lučaj od Moleta (znanega koprskega kopališča in pristana) pred Žusterno.
Ker je zdaj že jasno, da bo po dograditvi predora Markovec obalna cesta postala le lokalna pot, so tudi zemljišča nad obalno cesto pridobila vrednost. Za manjšo parcelo, veliko 845 kvadratnih metrov in je bila zanjo predvidena izklicna cena 211.030 evrov, sta se najbolj ogrela koprski podjetnik Sami Ayari in Monika Zupanc Jelinčič (soproga prvaka SNS).
Po dolgem in napetem draženju je Samiju Ayariju uspelo z najvišje zlicitiranim zneskom 420.000 evrov ali 497 evrov za kvadratni meter (brez DDV). Ayari je pozneje povedal, da si bo tukaj zgradil družinsko hišo. Monika Zupanc Jelinčič pa je takoj za tem licitirala še za drugo (pravzaprav sosednjo) parcelo, veliko 2211 kvadratnih metrov, in v licitaciji s podjetjem Grafist ji je uspelo postaviti končno ceno 576.000 evrov (namesto izklicne 552.175).
Zmago Jelinčič nam je pozneje povedal, da nameravajo zgraditi družinsko hišo, saj se namerava čez nekaj let z družino preseliti v Koper, kjer se bo po upokojitvi lotil pisanja knjig. Koper njemu in družini kot kraj nadvse ustreza, bližina morja pa še bolj. Podobnih parcel ob morju ni ravno veliko, zato se mu je zdela cena sprejemljiva. S soprogo sta imela nekaj prihrankov, nekaj pa so jima posodili prijatelji (pisano z malo začetnico, je v šali poudaril Jelinčič), ki ne zahtevajo oderuških obresti.