V Kranju se za 33 sedežev poteguje 400 kandidatov

Za županski stol v Kranju se bo potegovalo sedem kandidatov, za 33 sedežev v mestnem svetu pa 400 kandidatov na 17 listah. To pomeni, da se bo za en sedež potegovalo 12,1 kandidata.

Objavljeno
11. oktober 2006 08.00
Kranj – Za županski stol v Kranju se bo potegovalo sedem kandidatov, za 33 sedežev v mestnem svetu pa 400 kandidatov na 17 listah. To pomeni, da se bo za en sedež potegovalo 12,1 kandidata. Osem list je vložilo popolne sezname s 33 kandidati (SDS, NSi, Glas žensk Slovenije, SD, DeSUS, Stranka za napredek krajevnih skupnosti, LDS in lista Mladi za Kranj), medtem pa so v SMS sestavili seznam z 32 imeni, Stranka demokratične akcije z 29 imeni, SLS z 28 imeni, Lista Kranjčani Kranjčanom z 21 imeni, SNS z desetimi, Gibanje za pravičnost in razvoj z devetimi, Aktivna Slovenija in Naprej Slovenija s po tremi imeni in samostojno še Viljem Tomat Vili.

Od sedanjih 33 svetnikov le trije ne bodo več kandidirali, in sicer predsednik uprave Save Janez Bohorič (LDS), sedanji podžupan Štefan Kadoič (SD) in Marta Kolar Nagy, ki je bila po sporu v SDS samostojna svetnica. Opaznejši je prestop nekdanjega podpredsednika kranjskega odbora LDS Milana Podgorška k SD. Podgoršek je znan, da je vodil volilno kampanjo že ob prvi kandidaturi sedanjega župana Mohorja Bogataja in se nato skregal z Jelkom Kacinom, potem ko je prišlo na dan, da je Kacin za volilno kampanjo leta 2000 porabil preveč – kar 21 milijonov tolarjev. Od leta 2003 je nato nad podjetnikom Podgorškom visela obtožba, češ da je utajil več kakor 42 milijonov tolarjev; pred slabim mesecem je bil predsednik mestnega odbora za gospodarstvo, zdaj neodvisni svetnik, na sodišču opran krivde. Zdaj ne le da kandidira na listi SD, ampak je spet v volilnem štabu Mohorja Bogataja.

Zanimiva je povezava dveh mladinskih list, ki imata podobne poglede na lokalno politiko – Mladi za razvoj Kranja in Mladi za Kranj so zdaj enotna lista Mladi za Kranj, kajti ugotovili so, da je nastop z mladinskima listama na prejšnih volitvah povzročil izgubo vsaj enega svetniškega mesta.

Letošnja novost je nedavno ustanovljena Stranka za napredek krajevnih skupnosti, ki je poleg SD, SLS, SMS, DeSUS in Glasu žensk Slovenije podprla vnovično kandidaturo sedanjega župana Mohorja Bogataja. Ker je zakonodaja najprej predvidevala, da lokalne liste na volitvah ne bodo zlahka sodelovale, so se v Kranju odločili ustanoviti stranko. Na njeni listi so predstavniki desetih krajevnih skupnosti, nosilec je Jože Lombar, ki je bil doslej samostojen svetnik.

Kot je bilo pričakovati, je nosilec liste LDS evropski poslanec Jelko Kacin, medtem pa je Franc Košir, kandidat za župana, ki ni član LDS, uvrščen na zadnje, 33. mesto liste LDS. Na predzadnjem mestu je sedanji podžupan Janez Osojnik. Poslanec Branko Grims je nosilec na listi SDS, kandidatka za županjo Irena Oman je na drugem mestu, pozornost na listi SDS pa vzbuja tudi ravnatelj glasbene šole Peter Škrjanec. Na listi SLS je nosilec ravnatelj Gimnazije Kranj Franc Rozman, na tretjem mestu pa direktorica Centra za poklicno izobraževanje Metka Zevnik. Listo SD »vodi« sedanji svetnik Aleksander Ravnikar, sledi mu nedavno upokojeni okrožni tožilec Stanislav Boštjančič. V NSi kandidirajo vsi dosedanji trije svetniki, nosilec je Janez Jereb, ki se bo drugič potegoval za županski stol. Na čelu Drnovškovega Gibanja za pravičnost in razvoj je Lucija Mulej, sicer generalna sekretarka omenjenega gibanja, kot drugi je na seznamu znani etnolog Naško Križnar. Na listi SMS bo vnovič poskušal Beno Fekonja, pobudnik akcije za brezplačne vrtce, medtem pa je na listi DeSUS tudi nekdanji županov svetovalec in direktor AB Nadižar, od januarja na hitro upokojeni arhitekt Franc Nadižar (delovno mesto je moral zapustiti, potem ko je inšpekcija za javno upravo v njegovem primeru ugotovila »konflikt interesov«).

Iz sredinega tiskanega Dela.