Ljubljana – Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes v razpravi na izrednem zasedanju zunanjih ministrov Evropske unije o Libanonu dejal, da Slovenija razmišlja o napotitvi 10 do 20 vojakov v sile Združenih narodov v južnem Libanonu (UNIFIL). "Čeprav se takšna številka ne zdi visoka, pa je sorazmerna z velikostjo Slovenije in kapacitetami njene vojske, ki je že angažirana v številnih mirovnih misijah po svetu," je dejal Rupel.
Slovenska stran bi lahko ponudila pomoč Libanonu tudi v obliki aktivnosti Mednarodnega sklada za razminiranje (ITF), ki ima izkušnje z odstranjevanjem min po končanih oboroženih konfliktih, so še zapisali v MZZ.
Ministri za zunanje zadeve EU so sicer danes razpravljali tudi o položaju v Demokratični republiki Kongo, visoki predstavnik za zunanjo politiko EU Javier Solana pa jim je predstavil preliminarno oceno iranskega odgovora mednarodni skupnosti glede iranskega jedrskega programa.
Deset slovenskih vojakov v Libanon?
Izhodišča za ministrovo udeležbo, o katerih so razpravljali na seji, pa imajo oznako zaupno. Iz krogov blizu vrha vlade smo neuradno izvedeli, da je obrambni minister Karl Erjavec predlagal napotitev desetih do dvajsetih slovenskih vojakov, Janez Janša pa naj bi zastopal stališče, da naj jih bo deset.
Na krizno območje na Bližnjem vzhodu bi lahko napotili strokovnjake za razminiranje, inženirce itd. Najverjetneje bi bili v sestavi katere izmed večjih evropskih držav.
Minister Rupel na izrecna vprašanja Dela včeraj ni hotel odgovarjati. Medtem je Karl Erjavec izjavil, da je včeraj uradno zaprosil za nasvet generalštab Slovenske vojske.
Po objavi časopisa Dnevnik naj bi generalštab predlagal pol manjše število. "Če bomo sploh katerega poslali ..." so včeraj skeptično dodali na poveljstvu vojske. Ker vodilni mednarodni analitiki s poznavalcem razmer Robertom Fiskom na čelu ne verjamejo v uspeh mirovne operacije, katere namen je razorožitev Hezbolaha, in ker se velike države EU vse po vrsti izogibajo prevzemanju odgovornosti, je slovensko premetavanje enomestnih številk le pomanjšana slika stiske v EU.
Iz petkove tiskane izdaje Dela.
Več o drugih sklepih vlade v novici na Delo.si.