V Mostecu slovesnost ob dnevu izgnancev

Društvo izgnancev Slovenije v ljubljanskem Mostecu ob dnevu izgnancev obeležuje 65. obletnico izgnanstva in 15. obletnico delovanja. Slovesnosti se bo udeležil tudi predsednik Drnovšek.

Objavljeno
07. junij 2006 09.22
Na osrednji prireditvi ob 60. obletnici vrnitve izgnancev pričakujejo več tisoč ljudi
Ljubljana - Društvo izgnancev Slovenije (DIS) bo danes v ljubljanskem Mostecu s slavnostno prireditvijo ob dnevu izgnancev obeležilo 65. obletnico izgnanstva in 15. obletnico delovanja DIS. Praznovanja ob obletnici izgona približno 63.000 Slovencev s strani okupatorjev med drugo svetovno vojno se bo udeležilo okoli 3000 izseljencev iz vse Slovenije, med slavnostnimi govorniki pa bodo med drugim tudi predsednik države Janez Drnovšek, ljubljanska županja Danica Simšič in predsednica DIS Ivica Žnidaršič.

Na prireditvi bosta kot govornika sodelovala še direktor Mednarodnega poizvedovalnega centra za žrtve vojnega nasilja Charles Claude Biedermann iz nemškega Arolsena in predsednik Zveze koroških izgnancev Jože Partl iz Celovca, besedo pa bo imel tudi predsednik države Janez Drnovšek.

Ob tej priložnosti je DIS izdalo drugo knjigo Spominov in pričevanj, v kateri je zbralo 195 spominov izgnancev, prisilnih delavcev in beguncev, 40 pesmi in okoli sto fotografij iz obdobja druge svetovne vojne.

Po besedah predsednice DIS Ivice Žnidaršič so okupacijske države v medvojnem času od leta 1941 do leta 1945 izgnale približno 63.000 Slovencev, od tega okoli 45.000 v nemška taborišča na ozemlju tretjega rajha, 10.000 na Hrvaško, 7.500 v Srbijo, okoli 17.000 Slovencev pa je pobegnilo pred izgonom. Kot je povedala Žnidaršičeva, so okupatorji za množičen izgon Slovencev organizirali deset zbirnih taborišč, največje pa je bilo v hlevih in konjušnicah pri gradu Rajhenburg v Brestanici pri Krškem, skozi katerega je v nemška izgnanska taborišča šlo več kot 45.000 Slovencev.