Portorož – Turistična sezona je v prvih desetih dneh avgusta, ko bi morala biti na vrhuncu, nekoliko slabša, kot je bila v istem obdobju lani, in slabša, kot je bila julija, ko se je pokazalo, da je šlo za najuspešnejši turistični mesec v letu. Krivo je predvsem pomanjkanje italijanskih in domačih gostov. Toda večina sogovornikov še pričakuje preobrat do konca meseca.
V prvih devetih dneh avgusta so v portoroški turistični pisarni registrirali 51.499 turističnih prenočitev ali dva odstotka manj kot lani v istem času, ko jih je bilo 52.364. Direktor trženja iz Istrabenza Turizma Janez Jager pravi, da imajo za približno tri odstotke manj prenočitev, vendar dosegajo višje cene, zaradi česar bodo po prihodku vseeno presegli lansko uspešno sezono. »Italijanskih in slovenskih gostov je za približno deset odstotkov manj. Sezone ni mogoče ocenjevati po tem, kar pravijo sladoledarji in prodajalci krame. V najdražjih portoroških butikih prodajajo svoje blago bolje, izposojevalnica avtomobilov posoja več avtov višjega cenovnega razreda. Nikakor pa turističnega obiska v kraju ne spodbujajajo visoke kazni za napačno parkiranje ali malenkostno prekoračeno hitrost skozi kraj,« je prepričan Jager.
Manj agencijskih gostov
Direktor trženja v skupini Bernardin Borut Fakin je povedal, zakaj je lahko zaslužek ob podobnem obisku kot lani boljši kot lanski: »Zaradi spremenjene strukture gostov. Manj imamo agencijskih gostov, ki plačujejo najnižje cene, in več individualnih, predvsem takih, ki rezervirajo prek spleta. Poleg tega imamo manj družin, manj gostov, ki zasedajo dodatno ležišče, in več parov, torej nižje stroške. Naše plaže so polno zasedene. Sploh pa po zasedenosti plaž ni mogoče ocenjevati sezone, saj gosti ne morejo cele dneve poležavati po plažah, ampak gredo še kam drugam in spreminjajo svoje počitniške navade.«
Na osrednji plaži velik upad
Nesi Dulaj iz javnega podjetja Okolje Piran pa je jasen: »Na osrednji portoroški plaži imamo avgusta v povprečju 15 odstotkov manj gostov oziroma toliko manj prodamo senčnikov in ležalnikov. Očitek, da bi bile za to krive kazni za parkirišča, ne drži, saj so te kazni bile tudi julija, a je bila takrat plaža polna. Res smo za deset odstotkov podražili cene ležalnikov, vendar tudi to ni vplivalo, ker so bile cene višje tudi julija. Gostov je manj, ker je manj Italijanov in slovenskih turistov.« Čeprav vstopnine na plažo ni, pa stane celodnevno parkiranje v Portorožu kar 12 evrov.
V Marini boljši rezultati
V Marini Portorož imajo v sedmih mesecih boljše rezultate, nam je odgovoril njen direktor Sebastjan Selan. »Pozna se prihod plovil iz Italije (nove letne in polletne pogodbe), zaradi novih davkov, ki so jih tam uvedli 1. maja.« Po neuradnih podatkih so prihodke v Marini povečali za pet odstotkov. Kot nam je povedal kapitan marine Fiorenzo Lupieri, je zaradi krize v Italiji prihaja v istrska pristanišča več italijanskih morjeplovcev. Ker nimajo denarja za daljše počitnice v Dalmaciji, pridejo raje dvakrat ali trikrat na krajšo plovbo v najbližja pristanišča. V Marini Portorož imajo morda boljši obisk tudi zato, ker je piransko pristanišče že drugo poletje zaprto za dnevne navtične goste, saj ga še vedno niso obnovili. To jim bo (morda) uspelo šele po koncu sezone.