Ljubljana/Dunaj/Priština – Parlament Kosova je včeraj z veliko večino glasov sprejel resolucijo, v kateri je "potrdil politično voljo ljudstva za neodvisno in suvereno Kosovo", ki pomeni pravno in politično izhodišče Prištine na bližnjih pogovorih o prihodnjem statusu pokrajine. Tako se je parlament pod mednarodnim pritiskom odpovedal sprejetju resolucije o neodvisnosti Kosova, ki ga je napovedoval pred zasedanjem. Pri tem pa se v slovenski politiki glede Kosova nadaljujejo precej huda razhajanja, v katera je vpletenih tudi čedalje več akterjev; od včeraj tudi nekdanji predsednik Milan Kučan.
Ta je med obiskom v Avstriji posvaril pred posledicami, ki bi jih prineslo neodvisno Kosovo. Balkan je po njegovih besedah "vulkan, ki ima več kraterjev", zato je vsako odločitev o statusu Kosova treba ponuditi z razmislekom o posledicah, ki bi jih neodvisno Kosovo imelo za druga območja Balkana. Po Kučanovem mnenju, ki ga je izrazil v pogovoru za avstrijsko tiskovno agencijo APA, bi imelo neodvisno Kosovo lahko posledice za etnične konflikte v Srbiji in Črni gori, Bosni in Hercegovini in Makedoniji. V vseh teh državah vladajo "razmere, ki so bile vzpostavljene z nasiljem, bodisi z uporabo vojaških sredstev bodisi s politično prisilo". Po njegovem mnenju ni nobenega jamstva, da ne bi neodvisno Kosovo spodbudilo prizadevanj za neodvisnost med bosanskimi Srbi ali Albanci v Makedoniji.
Zato problemov na Balkanu po Kučanovem mnenju ni mogoče reševati posamezno, neodvisno drugega od drugega. »Kdor se zavzema za delne rešitve, mora prevzeti odgovornost za posledice, in sicer ne le na območju, za katero predlaga rešitev, temveč tudi v drugih delih te še vedno nestabilne regije.« Kučan, ki meni, da lahkih rešitev za Kosovo ni, ni pa tudi ene same opcije, se je precej jasno distanciral od nedavnega predloga svojega naslednika Janeza Drnovška.
O razmerah na Kosovu je vrh slovenske politike govoril tudi med včerajšnjim obiskom predsednika makedonske vlade Vlada Bučkovskega v Ljubljani. Med srečanjem s predsednikom Drnovškom je Bučkovski poudaril, da načrt za Kosovo, ki ga je pripravil slovenski predsednik, vsebuje bistvene elemente za trajno in pravično ureditev statusa Kosova in ga zato podpira, so sporočili iz predsednikovega urada. Na popoldanski tiskovni konferenci je Bučkovski o Drnovškovi pobudi dejal, da jo je mogoče razumeti kot dobrodošlo v okviru širših mednarodnih prizadevanj za ureditev zapletenih razmer v regiji. Po njegovem prepričanju pa bo o dokončnem statusu Kosova prevladalo tisto, o čemer bosta lahko dosegla soglasje Beograd in Priština, saj prihodnji status pokrajine ne bo odvisen ne od Slovenije ne od Makedonije.
Premier Janez Janša je dodal, da je Slovenija že doslej sodelovala pri iskanju rešitev, ki bi bile primerne za prihodnji status Kosova; pri tem so dobrodošli vsi predlogi in pobude, ki lahko pripomorejo k dogovoru. Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel pa se je o Kosovu pogovarjal na zasedanju odbora ministrov Sveta Evrope v Strasbourgu, kjer se je sestal tudi z zunanjim ministrom SČG Vukom Draškovićem. Kakor je dejal minister Rupel, se glede Kosova zaveda, da bo končna rešitev statusa pokrajine rezultat kompromisa in dvostranskih pogajanj med Beogradom in Prištino, ki ne bodo ne lahka ne hitro končana.