V SD ne bodo pomagali pri zbiranju podpisov

Jutri se začne zbiranje podpisov za za razpis referenduma o zakonu, ki ukinja t. i. Kosovo komisijo. Socialni demokrati pri zbiranju podpisov ne bodo aktivno sodelovali.

Objavljeno
28. november 2005 16.45
Člani SMS so v parlament prinesli tisoč podpisov zahteve za razpis referenduma
Ljubljana - Dopolnjena pobuda za začetek postopka za razpis referenduma glede predlagane ukinitve komisije za preprečevanje korupcije, ki jo je danes v DZ vložila SMS, je po presoji parlamentarne zakonodajno-pravne službe ustrezna. Predsednik DZ France Cukjati je zato določil rok za zbiranje podpisov volivk in volivcev, ki začne teči v torek. Pobudnik pa mora 40.000 potrebnih podpisov v DZ posredovati najpozneje do 7. januarja prihodnje leto, je v izjavi za medije dejal Cukjati.

Preložitev obravnave zakona

Državni zbor tako v torek ne bo obravnaval predloga zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ki predvideva ukinitev komisije. Če pobudniku v 40-dnevnem roku ne bo uspelo zbrati zadostnega števila podpisov, bo državni zbor tretjo obravnavo zakona opravil na naslednji redni seji.

Dopolnjeno vprašanje ustrezno

Referendumsko vprašanje bi se sicer glede na dopolnjeno zahtevo glasilo: "Ali ste za to, da se ukine (preneha z delom) sedanja komisija za preprečevanje korupcije, kot je to predvideno v 21. členu predloga zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ter da se za opravljanje nalog po tem zakonu v skladu s 3. členom predlaganega zakona ustanovi komisija državnega zbora, sestavljena iz poslancev?"

1590 podpisov za vložitev pobude

SMS je minuli ponedeljek v DZ vložila pobudo za začetek postopka za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma. SMS, ki ukinitvi protikorupcijske komisije nasprotuje, je v podporo pobudi zbrala 1590 podpisov volivk in volivcev. Predlagala je, da bi se vprašanje na predhodnem zakonodajnem referendumu glasilo: "Ali ste za to, da se ukine (preneha z delom) sedanja komisija za preprečevanje korupcije, kot je to predvideno v 21. členu predloga zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo?". Vprašanje pa je bilo po mnenju parlamentarne zakonodajno-pravne službe nejasno, saj zakon o preprečevanju korupcije ne predvideva le ukinitve sedanje komisije, temveč tudi ustanovitev druge komisije.

Dopolnjeno vprašanje pa po Cukjatijevih besedah vsebuje oba elementa, torej ukinitev ene komisije in ustanovitev druge, zato je ustrezno.

Zakonodaja sicer določa, da lahko razpis predhodnega referenduma zahteva tudi skupina najmanj 40.000 volivk in volivcev, in sicer pod pogojem, da pobudnik zahteve do začetka tretje obravnave o svoji pobudi - ta mora biti podprta z najmanj 1000 podpisi volivk in volivcev - obvesti predsednika državnega zbora. Ta mora, če je zahteva ustrezna, določiti rok za zbiranje podpisov, ki mora trajati najmanj 30 in največ 45 dni. Cukjati se je odločil, da bo stranki mladih določil 40-dnevi rok.

V SD ne bodo pomagali SMS

Socialni demokrati ne bodo aktivno sodelovali pri zbiranju 40.000 podpisov volivk in volivcev pod zahtevo za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o zakonu o nezdružljivosti opravljanja funkcij s pridobitno dejavnostjo, je pojasnil predsednik SD Borut Pahor.

V najožjem krogu Pahorjevih sodelavcev v stranki se je izoblikovalo enotno stališče, da ljudi ne bodo vabili k izražanju podpore referendumski zahtevi s podpisi, ne bodo pa jih tudi odvračali od tega, temveč jih bodo pustili, da se odločajo po svoji vesti. Če bodo volivke in volivci, člani in članice stranke, menili, da si ta referendum zasluži podporo, bodo šli na upravno enoto in prispevali svoj podpis, kar je seveda stvar njihove politične vesti, je še dodal.

Če se bo izkazalo, da bo pobudnikom v dobrem mesecu dni uspelo zbrati podporo 40.000 volivcev brez aktivnega delovanja strank, bo potem tudi verodostojnost razpisanega referenduma v tem primeru večja, je še prepričan Pahor.

SD je sicer pri obravnavi omenjenega zakona, ki so ga predlagali v SNS in na podlagi katerega bi ukinili komisijo za preprečevanje korupcije, po Pahorjevih besedah ves čas nasprotovala nameri vlade oz. predlagatelja, da pride do te spremembe.