Ljubljana – Na zadnji seji senata Univerze v Ljubljani (UL) je rektor prof. dr. Stanislav Pejovnik napovedal, da je UL pripravila vlogo za ponovno akreditacijo oziroma podaljšano akreditacijo te univerze, ki jo mora sprejeti svet Nacionalne agencije za spremljanje kakovosti v visokem šolstvu (NAKVIS).
Za to vlogo so potrebovali izredno veliko podatkov, ki so jih zbirali od lanskega novembra do junija letos. »Akreditacija nam pride zelo prav, saj bomo tako dobili odgovore na vsa vprašanja. Na splošno so ti odgovori boljši, kot sem pričakoval,« je zelo obsežno vlogo, ki jo je pripravljalo 40 ljudi, ocenil rektor UL.
V okviru priprave akreditacije so izvedli tudi obširno anketo o izvajanju študijskih programov na UL, v kateri je sodelovalo okrog 11.000 študentov. To je tudi prva večja študija o bolonjski reformi v Sloveniji.
Po besedah Janje Komljenovič, strokovne sodelavke UL, ki je senatorjem predstavila rezultate omenjene omenjene ankete in drugih zbranih podatkov, je velika večina študentov zadovoljnih s študijem, še zlasti pa z učitelji in drugimi sodelavci UL. Te je pohvalilo kar 90 odstotkov anketiranih.
Najmanjše zadovoljstvo kažejo študenti druge bolonjske stopnje, vendar je, so opozorili na seji senata, ta podatek zavajajoč, ker bo večina drugostopenjskih programov UL startalo šele s prihodnjim študijskim letom.
Univerza v Ljubljani ima pri doseganju lastnih strateških ciljev največ težav z internacionalizacijo univerze, pri čemer naj bi bili vzroki težav večinoma izven univerze – omejitve zaposlovanja tujcev oziroma težave pri pridobivanju viz, omejiteve poučevanja v angleškem jeziku in tako naprej.
V razpravi na senatu so opozorili tudi na težave z zbiranjem nekaterih podatkov. Tako večina članic UL še nima podatkov o zaposljivosti svojih diplomantov. Rektor UL je napovedal, da si bodo prizadevali, da bodo članice pridobile te podatke in jih enkrat letno posredovale vodstvu univerze.
Senat UL je na zadnji seji sprejel tudi spremembo statuta, ki bo omogočila študentom na doktorskem študiju, da obdržijo študentski status še eno leto po koncu triletnega študijskega programa. Statutarna komisija UL je ta podaljšek senatu predlagala na osnovi soglasnega stališča upravnega odbora te univerze, da v treh letih ni mogoče zaključiti doktorskega študija.