Ljubljana – Državni zbor je v okviru današnjega rednega septembrskega zasedanja za pred javnostjo tesno zaprtimi vrati obravnaval poročilo o delu njegove komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb v letu 2004. Po obravnavi gradiva z oznako "strogo tajno" so poslanke in poslanci sprejeli več sklepov. Med drugim vlado pozivajo, naj državnemu zboru v roku treh mesecev posreduje poročilo o gotovinski trgovini z orožjem. Ta se nanaša zlasti na čas tik po osamosvojitvi države.
"Državni zbor predlaga vladi, da mu v roku treh mesecev v zvezi s potekom in vrednostmi gotovinskega plačilnega prometa pri trgovini z orožjem posreduje poročilo o tem, koliko je bilo celotne gotovine od prodaje orožja, koliko gotovine je bilo porabljene in za kakšne namene ter koliko gotovine je še ostalo," je vsebina enega izmed sklepov, ki ga je na predlog komisije sprejel državni zbor.
Sprejete sklepe so po koncu seje posredovali iz državnozborske službe za odnose z javnostmi po elektronski pošti, saj je današnja seja - razprava je trajala približno tri ure - ves čas potekala brez navzočnosti javnosti in medijev. Varnostni režim je bil zelo strog, saj javnosti ni bil dovoljen dostop niti do preddverja velike razpravne dvorane, kamor lahko javnost običajno vstopa brez težav.
Državni zbor je na predlog komisije sprejel še nekatere zaključke s priporočili oz. usmeritvami. Vladi tako predlagajo, da se v roku treh mesecev opredeli do izjav in uradnih zaznamkov, ki so jih dali zaposleni v VI. upravi v septembru 1994, predvsem v delu, ki govori o količini gotovinskih sredstev pri prodaji orožja.
Sicer pa so se poslanke in poslanci s sprejetim sklepom zavezali, da si bo državni zbor na podlagi sprejete zakonodaje tudi v prihodnje prizadeval, da se bo še naprej krepil parlamentarni nadzor nad obveščevalno-varnostnimi službami in s tem posredno tudi nad delom vlade.
Vladi predlagajo, naj prouči tudi nekatere pobude za spremembe zakonodaje oz. pripravo sistemskih zakonskih rešitev. Pobuda se tako nanašajo na spremembe delovno-pravne zakonodaje, in sicer "spremembo delovnega časa pri osebah, pri katerih je narava dela taka, da mora biti zagotovljena kontinuiteta dela".
Naslednji predlog se nanaša na povečanje sistemizacije delovnih mest enot za obravnavo kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog. Vladi tudi predlagajo, naj prouči možnosti za spremembo in dopolnitev 28. člena zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami oz. zakona o policiji. Parlamentarci se zavzemajo za uzakonitev pooblastila policiji za odkrivanje in dokazovanje suma neupravičene posesti prepovedanih drog. Državni zbor meni, da bi bilo v zakonu o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami smiselno določiti količino prepovedanih drog za enkratno uporabo.
Ena od skupno petih pobud se nanaša na spremembo določbe kazenskega zakonika, s katero naj bi se kot kvalificirana oblika storitve kaznivega dejanja iz področja prepovedanih drog določila hujša zagrožena kazen.
Ob tem je treba izpostaviti, da lahko na podlagi 87. člena ustave zakone predlagajo vlada ali vsak poslanec.
Zaradi sodelovanja v mednarodnih integracijah in posledično zaradi večje izpostavljenosti Slovenije v mednarodnem okolju, je državni zbor vladi predlagal, da prouči možnosti in načine, kako okrepiti potrebne mehanizme ter vzpostaviti raven varnostne kulture za zaščito nacionalne varnosti.
Sicer pa se je državni zbor, kot izhaja iz uradnega sporočila po koncu seje, danes seznanil s poročilom in analizo dokumentacije o trgovanju z orožjem, ki jo je pripravila komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb na podlagi sklepa iz 29. januarja 2003.
Notranji minister Dragutin Mate je po seji izrazil zadovoljstvo, saj po njegovem današnje dogajanje pomeni zelo velik korak naprej na področju varovanja tajnih podatkov kot tudi dela komisije. "Prvič se je namreč zgodilo, da je komisija pripravila celovito poročilo za preteklo leto," je dejal minister. Po njegovem mnenju se sodelovanje parlamentarne komisije z vlado iz leta v leto izboljšuje. Minister ocenjuje, da je sodelovanje med ministrstvom in komisijo dobro.
Predsednik parlamentarne nadzorne komisije v prejšnjem mandatu Jožef Jerovšek (SDS) je v izjavi po seji obžaloval, da se je komisija v tem mandatu spustila v past, da se gre preiskovalno komisijo, za kar po njegovem mnenju nima mandata. Obstajajo tendence, da bi komisija za nadzor postala preiskovalna komisija o trgovini z orožjem, je prepričan Jerovšek, ki je poslanske kolege pozval k ustanovitvi preiskovalne komisije. Kot je znano, so se s potmi in stranpotmi trgovine z orožjem v prejšnjih mandatih že ukvarjali parlamentarni preiskovalci.
Predsednik komisije Davorin Terčon (LDS) je dejal, da je državni zbor danes v celoti potrdil sklepe, ki jih je predlagala komisija. Terčon je obžaloval, da DZ ni podprl dopolnila poslanske skupine LDS, ki govori o tem, da še niso razjasnjene vse okoliščine v zvezi s trgovanjem z orožjem in da se poraja dvom v korektnost in zakonitost takratnih finančnih transakcij. Sicer pa je Terčon prepričan, da s sprejetimi sklepi - denimo glede poročila o orožarski trgovini v gotovini - ne nalagajo novih obveznosti vladi, temveč gre za splošno znane ugotovitve.
Terčon ne deli mnenja z notranjim ministrom o dobrem sodelovanju. Tako opozicijski poslanec meni, da bi lahko vlada na današnji seji ponudila več odgovorov, pa tudi sicer v komisiji, ki jo vodi in ki obveščevalnim in varnostnim službam gleda pod prste, pričakujejo njihovo sodelovanje in izpolnjevanje zakonskih obveznosti. Terčon zavrača očitke Jerovška o širjenju pristojnosti komisije v preiskovanje. To ne drži, saj po Terčonovih besedah le izvršujejo prejšnje sklepe državnega zbora.