Ljubljana - Koalicija za Volovjo reber je danes na sekretariat Bernske konvencije pri Svetu Evrope v Strasbourgu poslala prijavo, v kateri sekretariat seznanja s pričakovanim negativnim vplivom načrtovanih vetrnih elektrarn na Volovji rebri na velike zveri, posebej risa, in ga poziva za posredovanje pri slovenski vladi, so danes sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Ministrstvo za okolje in prostor je "s pravno spornimi argumenti", kot pravijo v DOPPS, iz postopka izdaje okoljevarstvenega soglasja za postavitev vetrne elektrarne na Volovji rebri dokončno izločilo DOPPS, " tako da zdaj nobena organizacija civilne družbe nima več možnosti bdeti nad zakonitostjo postopka".
V koaliciji so zaskrbljeni, da se bo "praksa pravno sumljivih ravnanj ministrstva nadaljevala " in da bo Agencija RS za okolje kljub strokovnim naravovarstvenim argumentom Zavoda RS za varstvo narave in strokovnjakov civilne družbe investitorju prižgala zeleno luč za postavitev omenjene vetrne elektrarne.
"Slovenska država se bo enkrat morala zavesti svojih obveznosti do ohranjanja mednarodno pomembnih vrst, s čimer se je med drugim zavezala s podpisom Bernske konvencije," je v sporočilu zapisal podpredsednik Društva za ohranjanje naravne dediščine Slovenije, ki je koordiniralo pripravo pisma sekretariatu, Hrvoje Oršanič.
Slovenija je Bernsko konvencijo o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter njunih naravnih življenjskih prostorov ratificirala leta 1999. Z ratifikacijo se je med drugim zavezala, da bo sprejela vse potrebne ukrepe, da se verjetnost preživetja risa in drugih velikih zveri v Sloveniji ne bo zmanjšala.
Zavod za varstvo narave v svojem mnenju o sprejemljivosti posega iz oktobra lani ocenjuje, da je poseg načrtovan v enem izmed najprimernejših in najpomembnejših teritorijev risa v Sloveniji. "Z načrtovanim posegom upravičeno pričakujemo izgubo enega, za nadaljnji obstoj risa v Sloveniji ključnega teritorija. To pomeni neposredno izgubo deset odstotkov obstoječega življenjskega prostora risa v Sloveniji. Učinek izgube je še večji, ker gre za del varovanega območja, ki je vitalen habitatni koridor med osrednjimi Dinaridi na Hrvaškem in v Bosni ter Vzhodnimi Alpami," je zavod med drugim zapisal v mnenju.