Ljubljana – Državni zbor v ponedeljek ni nadaljeval tretje obravnave novele zakona o zdravstvenem zavarovanju, s katero bi določili, da se mora Vzajemna preoblikovati v delniško družbo po posebnem zakonu. Namesto tega bodo v teh dneh, kot je napovedal predsednik državnega zbora France Cukjati, sprejeli obvezno razlago zadnjega odstavka 44.a in tudi 62. člena zakona o zavarovalništvu, ki ju razumejo tako, da Vzajemna ne sme spremeniti statuta brez predhodnega dovoljenja agencije za zavarovalni nadzor.
“Lep dan želim,” je v ponedeljek pet pred dvanajsto na vrata sprejemne pisarne državnega zbora že drugič v nekaj dneh optimistično potrkal vodja poslancev nacionalne stranke Zmago Jelinčič in uradno vložil novo, popravljeno pobudo za referendum o spremembi zakona, ki naj bi zaustavila načrtovano preobrazbo Vzajemne v delniško družbo.
Štiri ure pozneje je predsednik parlamenta France Cukjati povedal, da pobuda tudi tokrat ni ustrezna, zato so jo poslali v presojo ustavnemu sodišču. Po mnenju zakonodajnopravne službe je pobuda neustavna, ker njen namen očitno ni, da bi volivci zares odločali o vsebini sporne novele, temveč zgolj ta, da se prepreči pravočasni sprejem te novele in tako omogoči Vzajemni, da se 1. februarja preoblikuje po svojih načrtih. Marca ali aprila tako volivci v bistvu ne bi imeli o čem odločati, ker bi bila zavarovalnica že privatizirana. Predsednik državnega zbora je namreč prejšnji petek nacionalni stranki prvo pobudo za referendum (za)vrnil z obrazložitvijo, da predlagano referendumsko vprašanje ni skladno novelo zakona o zdravstvenem zavarovanju.
Poslanci SNS so v pobudi prepisali 2. člen predloga novele in bi volivce spraševali, ali se strinjajo, da se s posebnim zakonom določi, da se vzajemna zavarovalnica lahko preoblikuje, če se bi se s tem strinjalo vsaj tri četrtine zavarovancev.
Toda medtem je odbor za zdravstvo ta člen spremenil. Podpredsednik državnega zbora in poslanec SNS Sašo Peče dvomi o pravilnosti razlage predsednika DZ, vendar so pobudo včeraj vseeno znova vložili. Tokrat bi volivke in volivce spraševali, ali se strinjajo, da pri preoblikovanju Vzajemne posebne pravice pripadajo zdravstvenemu zavodu, ki je bil njen ustanovitelj. Prepričani so namreč, da zavodu te pravice ne pripadajo, ker naj bi 752 milijonov tolarjev ustanovnega kapitala Vzajemne dobili iz drastično zvišanih premij dodatnega zdravstvenega zavarovanja v letu 1998. Da torej država pri ustanovitvi Vzajemne v resnici ni prispevala nič in ji zato pri privatizaciji tudi nič ne pripada.
Nacionalna stranka je tokrat za pobudo, ki predsedniku parlamenta nalaga, da ji odredi vsaj mesec dni za zbiranje za razpis referenduma predpisanih najmanj 40.000 podpisov volivk in volivcev, zbrala novih 4243 podpisov. Pri predaji so poslanci SNS povedali, da so to podpisi zavarovancev iz vse Slovenije, ki jim ni vseeno, kaj bo z njihovim denarjem v Vzajemni, da je torej o tej zadevi spregovorilo ljudstvo. Iz te zavarovalnice je na naslove poslanskih skupin in ministra za zdravje prišlo pismo, v katerem ministrstvo in poslance pozivajo, naj vodstvu Vzajemne do petka, do desete ure, kot je bil natančen Zmago Jelinčič, pošljejo svoje pripombe in predloge k predlogu statuta Vzajemne, d. d., ker želijo, kot so zapisali, da bi bilo to preoblikovanje pregledno in da nobeden od zavarovancev ne bo oškodovan.
Vzajemna “ponuja roko”
Ko je bilo jasno, da zaradi blokade, ki jo je v imenu Vzajemne postavila SNS, zakonodajnega postopka ne bo mogoče še skleniti, je Vzajemna v ponedeljek na ministrstvi za zdravje in finance, vodjem poslanskih skupin ter agenciji za zavarovalni nadzor poslala javni poziv, v katerem jih vabi k "skupnemu iskanju rešitev pri preoblikovanju Vzajemne v delniško družbo". Poslala jim je tudi statut družbe, predlog statuta nove delniške družbe in predlog sklepa skupščine o preoblikovanju družbe ter jih povabila, da do petka posredujejo svoje predloge za dopolnitve, ki bi pripomogli k še večji transparentnosti preoblikovanja in k še boljši zaščiti zavarovancev. Za to naj bi se odločili, tako pravi uprava Vzajemne, zaradi razprav v zvezi z napovedjo preoblikovanja v delniško družbo, ki je v minulih dneh dosegla vrelišče. Kot poudarjajo, se želijo preoblikovati, ker je nujno za njihov nadaljnji razvoj. V sporočilu tudi piše, da so glede na velik javni interes prepričani, da bodo prejeli številne predloge, ki bodo omočili, da se že na skupščini 1. februarja sprejmejo dopolnitve statutov in sklepa o preoblikovanju, ki bodo v največji meri zaščitile zavarovance.