Vsak dan po deset ur zasedanja

Kolegij predsednika DZ je določil časovni potek zadnjega rednega zasedanja pred parlamentarnimi počitnicami. O zakonu o RTVS bodo odločali v petek.

Objavljeno
08. julij 2005 21.34
Ljubljana – Kolegij predsednika državnega zbora je k 24 točkam dnevnega reda rednega julijskega zasedanja parlamenta, ki se bo s poslanskimi vprašanji premieru in ministrom začelo v ponedeljek popoldne, dodal še eno – odobritev državnega poroštva za osem milijard tolarjev novega posojila železnicam. Načrtujejo, da bi zasedanje končali v petek, zato je predvideno, da bodo poslanci vsak dan tega zadnjega zasedanja pred počitnicami zasedali pozno v noč.

Poslanci, vsaj vsi ne, kljub temu ne bodo še mogli na dopust, kajti predsednik državnega zbora France Cukjati je že napovedal, da bo konec julija, predvidoma 28., sklical izredno sejo parlamenta, na kateri naj bi na hitro sprejeli zakon o razdelitvi Slovenije na bolj in na manj razvito kohezijsko regijo, da bi slednja laže prišla do več denarja iz skladov EU za regionalni razvoj. Druga točka te seje pa naj bi bila razprava o razpisu referenduma o zakonu o RTV Slovenija, če bo vladni koaliciji v petek v državnem zboru uspelo zbrati potrebnih 46 glasov za preglasovanje veta državnega sveta na ta zakon. Vodja poslancev ljudske stranke Jakob Presečnik je sicer predsednika zbora prosil, da bi to razpravo in glasovanje opravili že v torek, ker v petek ne more zagotoviti navzočnosti vseh poslancev SLS, vendar je Cukjati vztrajal pri petku, ker bi drugače moral sklicati dve izredni seji.

Enomesečni čas za pripombe občin k zakonu o spodbujanju regionalnega razvoju, s katerim naj bi ustanovili dve kohezijski regiji, se namreč izteče 27. julija. Scenarij za referendum o zakonu o RTV Slovenija pa je naslednji: v petek se zakon potrdi, teden dni pozneje, se pravi tik pred iztekom predpisanega sedemdnevnega roka, naj bi poslanci LDS in SD vložili zahtevo za referendum in predsednik Cukjati bi sejo za sprejem odloka o razpisu referenduma lahko sklical 28. julija. Tudi njega namreč veže sedemdnevni rok za sklic seje parlamenta po vložitvi zahteve za referendum. Povedano drugače, če bi zakon o RTVS potrdili prej, bi moral izredno sejo za referendum sklicati pred iztekom roka za mnenja o kohezijskih regijah.

Vodji poslanski skupin SDS in SLS sta včeraj nekoliko zmanjšala napovedani čas za razprave – prvi za dve uri in pol, SLS za slabo uro – vendar bo julijska seja kljub temu trajala približno 50 ur, torej v povprečju 10 ur na dan. V torek se poslancem zdi najbolj zanimiva sprememba zakona o lokalnih volitvah, kajti o postopni uveljavitvi obvezne najmanj 40-odstotne zastopanosti žensk na kandidatnih listah nameravajo govoriti tri ure in pol.

Več v sobotni tiskani izdaji Dela