Ljubljana - Odzivi slovenskih parlamentarnih strank se vrstijo v duhu optimizma, saj vsaka zase vidi pozitivne učinke rezultatov.
SDS: Janša navdušen nad rezultati
Čeprav je bila volilna udeležba na tokratnih volitvah nižja kot pred štirimi leti, je SDS v absolutnem dobila več glasov volivcev kot tedaj. Primerjava med strankami kaže, da je SDS edina med strankami pridobila v podpori, poleg tega tudi primerjava z državno ravnijo kaže, da so stranke iz vladne koalicije okrepile svoj položaj, je na današnji novinarski konferenci po nastopu v državnem zboru, kjer je odgovarjal na vprašanja poslancev, dejal premier in predsednik največje vladne stranke Janez Janša.
SDS je že v prvem krogu lokalnih volitev dobila več županov kot pred štirimi leti, saj jim ima 20, poleg tega pa je bilo izvoljenih še 15 županov, ki so bili skupni kandidati ali pa so kandidirali s podporo stranke, je izpostavil Janša. Poleg tega se v drugem krogu za županska mesta poteguje še 38 kandidatov stranke, je izpostavil. To je bistveno boljši rezultat kot kdaj koli doslej, je poudaril premier in predsednik SDS.
Stranke koalicije so v skupnem pridobile na podpori volivcev, četudi analiza po strankah kaže, da je NSi nekoliko izgubila. Janša pravi, da je to minimalna izguba, tako kot sta ostali dve koalicijski stranki minimalno pridobili. "Šteje absolutno število pridobljenih glasov, to je nekaj trajnega," je ocenil Janša.
Glede Jankovića in možnosti, da bi bila zmaga v Ljubljani le napoved njegovega prihodnjega pohoda na Slovenijo je Janša ocenil, da se bo v takem primeru tudi z Jankovičem dogajalo podobno kot s koprskim županom Borisom Popovičem na zadnjih parlamentarnih in evropskih volitvah, kjer ga Slovenija ni podprla. Z lokalno listo ni mogoče pobrati dovolj podpore po vsej Sloveniji, je ocenil premier.
Na splošno pa so volivci na tokratnih volitvah glasovali za tistega, od katerega so pričakovali, da bo nekaj naredil - "iskali so praktike in operativce", je menil premier. Na vprašanje, ali je sporazum med državo in prestolnico možen ob oblasti, ki je bila izvoljena, pa je Janša dejal, da bi vlada sodelovala z vsako oblastjo, ki bi jo izbrali volivci, in izrazil upanje, da bo veliko upanje volivcev v Ljubljani po spremembah uresničeno.
Rezultati v drugem krogu bodo sicer po Janševi oceni v veliki meri odvisni od spretnosti kandidatov in od tega, kdo bo bolj prepričal volivce, da je sposoben, bistveno manj pa bo odločala politika. Za Maribor je izrazil prepričanje, da bo izvoljen Gregor Pivec, ki kandidira s podporo SDS in NSi. Vsekakor pa bo Maribor po oceni premiera dobila bistveno bolj sposobno vodstvo kot ga je imel doslej.
LDS: Lista Zorana Jankovića je nekaj posebnega
" LDS je ostala druga najmočnejša stranka v Sloveniji in prva najmočnejša v opoziciji," je poudaril Jelko Kacin , predsednik stranke ter dodal, da je delež sicer nižji kot na minulih volitvah, saj so v odstotku nazadovali, vendar je bilo to po njegovih ocenah pričakovati, saj LDS prvič nastopa v opozicijski vlogi.
"So pa liste svetnikov doživele bistveno slabši rezultat v velikih mestnih občinah, najslabše v Kopru, kjer je LDS dobila le dva svetnika. V Ljubljani, Mariboru in Kranju so rezultati tudi slabši kot na minulih volitvah."
"Lista Zorana Jankovića je nekaj posebnega, je nek fenomen," je še menil. Sicer pa se LDS do Jankoviča ne želi opredeljevati - ali bodo v opoziciji ali koaliciji -, saj se bodo svetniki LDS opredeljevali do Jankovičevih predlogov, ne pa do njega samega.
Kar zadeva prestolnico, Kacin volitve razume bolj kot presojo o dosedanjem ravnanju vladajoče koalicije. Sporočilo, ki so ga predali Ljubljančani, je med drugim skrb glede "kadrovskega cunamija v slovenskem gospodarstvu, ki ga uprizarjata SOD in KAD, pri čemer je Jankovič tu na simbolni ravni opomin ali ukor pred izključitvijo za slovensko vlado".
Kacin je med drugim še dejal, da ga volilni rezultat v štajerski prestolnici preseneča. Težko razume, da je Stojan Auer dobil tako visoko stopnjo podpore, saj je "vendarle celi Sloveniji jasno, da gre za poigravanje z imenom Drnovškovega gibanja, da si je izoblikoval listo, ki koketira in manipulira z ljudmi. Ker mu je uspel ta rezultat, me skrbi," je še dodal.
SD: Pahor zadovoljen z zbirnimi rezultati lokalnih volitev
Po oceni predsednika SD Boruta Pahorja imajo v stranki tri razloge za zadovoljstvo z rezultatom nedeljskih lokalnih volitev. S skoraj 12-odstotnim deležem glasov na nacionalni ravni so ustavili padajoč trend podpore glede na lokalne volitve v predhodnih mandatih. So edina opozicijska stranka, ki je popravila rezultat tako v primerjavi z zadnjimi državnozborskimi kot tudi v primerjavi z zadnjimi lokalnimi volitvami. Poleg tega pa so bistveno zmanjšali zaostanek za SDS in LDS.
Kot je predsednik Socialnih demokratov dejal na današnji novinarski konferenci, so rezultati volitev pokazali, da je stranka z zmerno in konstruktivno politiko na pravi poti ter da so rezultati dobra osnova za nadaljnji vzpon druge največje opozicijske stranke. Poudaril je, da je bila SD med 11 mestnimi občinami doslej najmočnejša le v Velenju, sedaj pa so po številu svetnikov najmočnejši tudi v Kranju, Novi Gorici in Slovenj Gradcu.
Glede izgube županskih stolčkov v dveh največjih mestih pa je dejal, da se je treba znati veseliti zmage in tudi prenesti poraz. Po njegovi oceni sta se sedanja župana Ljubljane Danica Simšič in mariborski župan Boris Sovič častno in predano borila za ponovno izvolitev ter dostojanstveno prenesla poraz. Pahor si želi, da bi oba ostala aktivna v stranki.
SLS: Podobnik zelo zadovoljen s "prvim polčasom"
Predsednik SLS Janez Podobnik je zelo zadovoljen z rezultatom, ki ga je stranka dosegla na nedeljskih lokalnih volitvah. Še posebej je zadovoljen, da ima SLS med vsemi strankami največ županov - 35. Vendar pa je to po Podobnikovih besedah "šele prvi polčas", zato bodo vso pozornost sedaj preusmerili še v drugi krog, kjer ima stranka v igri še 25 kandidatov.
Podobnik se je na novinarski konferenci v Ljubljani zahvalil "več kot 81.000 volivkam in volivcem, ki so glasovali za listo SLS. Kot je dejal, so v stranki zelo zadovoljni z doseženim številom županskih mest. "Moramo priznati, da smo v prvem krogu presegli celo optimistične napovedi, ki smo jih imeli v stranki," je dejal. "Gre za veliko odgovornost in izziv za naprej," je še dodal.
Podobnik je še posebej izpostavil dosežek celjskega župana in podpredsednika stranke Bojana Šrota. "Občudoval sem njega in njegovo ekipo, ko so se v kampanjo podali, kot da tekmujejo od začetka. To tretjo zaporedno zmago so si prigarali z inovativno in vsebinsko kampanjo," je poudaril Podobnik. Izpostavil je tudi "odličen rezultat poslanca Franca Kanglerja, ki se je v zadnjih letih dokazal kot politik s srcem za Maribor".
SNS: Volitve v negativnem smislu presegle vse dosedanje
" Te volitve in spremljajoča volilna kampanja so v negativnem smislu presegle vse dosedanje volilne kampanje. Presegle so jo po agresivnosti," populizmu in negativizmu ter tudi skozi finančne vložke, je na današnji novinarski konferenci dejal poslanec SNS Sašo Peče. V SNS ocenjujejo, da volivci te negativne kampanje niso nagradili. Sicer pa je SNS ponosna na zmago Bogdana Baroviča v Trbovljah ter na večje število članov v občinskih in mestnih svetih kot leta 2002. Po sedanjih podatkih imajo sedem kandidatov več, torej 49 svetnikov.
V SNS med drugim ocenjujejo, da populizem sam po sebi niti ni tako škodljiv, v kolikor ga ne spremlja nevedenje oz. celo namerno zavajanje. " Tovrstna politika, ki je bila letos izjemno prisotna, predvsem v Mariboru, bo povzročila neko kratkoročno politiko življenja posameznih list in strank. Dejstvo je, da sta posledica teh laži neuresničevanje zadev, ki so se med volilno kampanjo obljubljale, ter nižja volilna udeležba na vseh prihodnjih volitvah," je še menil Peče. Tu je izpostavil predvsem mariborskega neodvisnega kandidata Gregorja Pivca in ljubljanskega neodvisnega kandidata Zbora za Ljubljano s podporo SDS, NSi in SLS Franceta Arharja.
Sicer pa je poslanec SNS v imenu stranke predsedniku republike Janezu Drnovšku izrekel najostrejšo kritiko, "za katerega se je še enkrat izkazalo, da predsednikovanje jemlje izključno kot hobi in da se ne zaveda svojih potez, dejanj in besed".