Z novim zakonom do več štipendij

Minister Drobnič je prestavil predlog zakona o štipendiranju, po katerem naj bi se število štipendij v prvih dveh letih povečalo za 7000 do 10.000 štipendij.

Objavljeno
10. oktober 2006 16.59
Janez Drobnič
Ljubljana – Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je na današnji novinarski konferenci prestavil predlog zakona o štipendiranju, ki to področje prvič ureja v samostojnem zakonu, veljati pa naj bi začel naslednje študijsko leto. Poudaril je, da uskladitev s študenti ni bila zahtevna, saj so bili presenečeni, da država prihaja z dobrim sistemom štipendiranja, ki omogoča povečanje števila in dvig štipendij, ki zagotavlja vez med gospodarstvom in univerzo ter daje boljše perspektive študentom.

Temeljni cilji zakona so po Drobničevih besedah povečanje števila štipendij v prvih dveh letih za 7000 do 10.000 štipendij, stimuliranje socialno šibkejših otrok za šolanje in študij, povezovanje gospodarstva in univerze, uveljavljanje novih virov financiranja in vzpodbujanje vpisa na deficitarne smeri izobraževanja.

Z zakonom o štipendiranju želijo na ministrstvu zmanjšati obseg dela dijakov in študentov ter s tem vplivati na skrajšanje trajanja šolanja oziroma študija. Kot je dejal Drobnič, želijo doseči še izboljšanje študija, poenotenje, večjo preglednost in enostavnejšo shemo socialnih transferov, jasnejše in pravičnejše kriterije za Zoisove štipendije ter vzpodbuditi odgovornost za šolanje in študij ter skrajšati trajanje študija z uvedbo posojil za izobraževanje.

Razlogi za sprejem zakona so nepregleden sistem, zelo nizko zanimanje delodajalcev za štipendije, večanje števila dijakov in študentov in hkrati padanje števila štipendij.