Portorož – V kongresnem centru Hotelov Morje se je v torek začelo 14. redno zasedanje podpisnic barcelonske konvencije (konvencije o varstvu morskega okolja in obalnih območij Sredozemlja). Udeležujejo se ga predstavniki 21 sredozemskih držav, evropske komisije in številnih nevladnih organizacij. Na začetku je slovenski minister za okolje Janez Podobnik simbolično prevzel predsedovanje sredozemskemu akcijskemu načrtu (MAP), ki je pod vodstvom okoljskega programa OZN začel delovati pred 30 leti.
Slovenija, Hrvaška in Italija pa so danes ob robu zasedanja podpisale sporazum za izvajanje načrta ravnanj v primeru onesnaženj morja. "S podpisom sporazuma dobiva sredozemska subregija izjemno pomembno orodje, ki omogoča trem jadranskim državam okrepljeno sodelovanje pri vzpostavljanju sodobnih ravnanj za preprečevanje onesnaževanja Jadrana zaradi ladijskega prometa," je ob podpisu poudaril minister Podobnik.
Pomorski promet v obdobju globalizacije doživlja izjemno rast, njegove negativne vplive na morsko okolje pa lahko opazimo že ob običajnem obratovanju. To povzroča vrsto emisij, ki so povezane z izpuščanjem odpadnih in balastnih voda, izpuhov, hrupa in nenazadnje okrepljenega elektromagnetskega sevanja. V primeru nesreč na morju, pa so posledice onesnaženja lahko katastrofalne, tako za morsko okolje kot obalno gospodarstvo, je izpostavil Podobnik in dodal, da omogoča sporazum tudi vzpostavitev učinkovitih ukrepov za odziv in ukrepanje v primeru nesreč na morju. Podobnik je še poudaril, da je izjemno pomembno tudi to, da se načrtu želijo čim hitreje pridružiti tudi BiH, SČG in Albanija.