Za izobraževanje Slovencev dve milijardi evrov

Javni izdatki za formalno izobraževanje so leta 2010 znašali 5,7 odstoka BDP.

Objavljeno
25. julij 2012 13.44
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si

Ljubljana - Javni izdatki za formalno izobraževanje v Sloveniji so v letu 2010 presegli dve milijardi evrov, kar je 5,7 odstotka BDP.

Po podatkih Statističnega urada RS (Stat), je bil največji delež izdatkov, 46 odstotkov, namenjen osnovnošolskemu izobraževanju.

Tem so po obsegu sledila sredstva za terciarno izobraževanje, ki so znašala 21 odstotkov, sredstva za srednješolsko izobraževanje so bila za odstotek nižja, za predšolsko izobraževanje pa smo porabili 12 odstotkov .

V letu 2010 je največji delež celotnih javnih izdatkov za formalno izobraževanje, 92 odstotkov, obsegala neposredna poraba za izobraževalne ustanove. Transferji, plačila gospodinjstvom in drugim zasebnim entitetam pa so obsegali osem odstotkov celotnih javnih izdatkov za formalno izobraževanje.

Skupni izdatki za izobraževalne ustanove so znašali 2.106 milijonov evrov, kar je šest odstotkov BDP. Javni izdatki so v letu 2010 predstavljali 88 odstotkov sredstev za izobraževalne ustanove, nekaj več kot 12 odstotkov so znašali zasebni izdatki, malo manj kot odstotek pa so predstavljala sredstva iz mednarodnih virov.

Največji delež za izobraževalne ustanove so v sestavi skupnih izdatkov zavzemali izdatki za osnovnošolske ustanove, sledili so jim izdatki za ustanove na ravni terciarnega izobraževanja, izdatki za srednješolske ustanove in na koncu izdatki za predšolske ustanove.

Največ, kar 2,159 milijarde evrov, pa so znašali tekoči in investicijski izdatki za izobraževane ustanove v Sloveniji v letu 2010. Tekoči izdatki, torej plače in drugi izdatki zaposlenim ter drugi tekoči izdatki, so tega leta znašali 92 odstotkov celotne porabe v izobraževalnih ustanovah, investicijski izdatki pa okoli osem odstotkov celotne porabe.