Za uriniranje v Ljubljanico 
ni bil letos kaznovan še nihče

Redarji poudarjajo, da mestno jedro nadzorujejo ves dan. Kdaj bodo končane javne sanitarije, na ljubljanski občini ne vedo
.

Objavljeno
14. september 2011 08.47
Posodobljeno
14. september 2011 09.30
Samo Petančič, Ljubljana
Samo Petančič, Ljubljana

Ljubljana – Večinoma britanski turisti, čeprav jih ne manjka niti od drugod, ki po precejšnji količini zaužitega alkohola sredi belega dne urinirajo in bruhajo v Ljubljanico, so pošteno razjezili nekatere meščane, ki domujejo v bližini in tovrstne ekscese v poletnih mesecih opazujejo skoraj vsakodnevno. Razkačeni Ljubljančani s prstom kažejo predvsem na po njihovem mnenju neučinkovito mestno redarstvo, ki se bolj ukvarja z nepravilnim parkiranjem kot pa z nekultiviranimi gosti, pa tudi na Mestno občino Ljubljana (MOL).

Take stvari se pogosto dogajajo v bližini spomenika Ivanu Hribarju na prenovljenem Bregu, kjer še ni sicer načrtovanih javnih sanitarij. Jezni prebivalci Stare Ljubljane opozarjajo, da je občina nabrežje prenovila, zdaj pa ga zanemarja, na kar kažejo nedokončana stranišča in dejstvo, da redarji izredno redko kaznujejo kakšnega od omenjenih veseljakov. Nekatere, ki so se sredi belega dne olajšali v reko glavnega mesta, so občani tudi fotografirali, ker se vse dogaja tako pogosto in vsem na očeh, pa se tudi sprašujejo, ali občina obiskovalcem morda ne gleda skozi prste. Pri naših severnih sosedih sredi belega dne človek prav gotovo ne bi mogel urinirati v reko sredi glavnega mesta, ne da bi ga za rokav pocukala policist ali redar, so prepričani stanovalci.

Kot pojasnjujejo na MOL, za sanitarije še pridobivajo projektno dokumentacijo, o rokih dokončanja in stroških gradnje zato niso povedali ničesar. Predstavniki javnega zavoda Turizem Ljubljana se s takim vedenjem seveda ne strinjajo in so nad opisanim početjem – tako domačinov kot obiskovalcev – zgroženi. Kot so zapisali, tudi kot občani poudarjajo, da jih tovrstno početje moti in ga je treba prijaviti policiji. Namigovanje, da neprimerno vedenje v Ljubljani dopuščajo, pa označujejo za neutemeljeno in nesmiselno. Po oceni MOL je po mestu stranišč dovolj in so ustrezno označena.

Veliko vlogo pri preganjanju vandalizma imata policija in predvsem mestno redarstvo. Kot so zapisali redarji, izvajajo nadzor skladno s pooblastili. Za kršitve sedmega člena zakona o varstvu javnega reda in miru, ki se nanaša na opisano vedenje, je sicer predvidena kazen od 208 do 417 evrov, vendar možje v vijoličnem letos zaradi kršitev tega člena niso kaznovali še nikogar. Redarji poudarjajo, da mestno jedro nadzorujejo ves dan, vse dni v tednu, vendar imajo na razpolago omejeno število zaposlenih. Ponoči je na voljo ena patrulja. Na te kraje pošljejo samostojne ali mešane patrulje, v katerih so tudi policisti, prav tako sodelujejo s četrtnimi skupnostmi.

 

Pomislek: Pobruhani Ivan Hribar

Breg in druge dele Stare Ljubljane je mestna oblast prenovila z velikim pompom in resnično je ta del glavnega mesta zdaj precej lepši. Kadar ga - kot opažajo stanovalci - ne kazijo v Ljubljanico urinirajoči in bruhajoči turisti ter mladi, ki se jim zdi to nabrežje kot naročeno za popivanje in nočno prepevanje in vpitje. Prenovljeni Breg se ponaša s spomenikom Ivanu Hribarju, najprepoznavnejšemu ljubljanskemu županu in domoljubu, žal pa prav pod njim zeva arhitekturna luknja. V prenovo Brega je snovalcem, kot kaže, spodletelo umestiti javne sanitarije in se šele zdaj ukvarjajo s projektno dokumentacijo. Ali pa se je namensko hitelo, ker je bilo treba formo postaviti pred uporabnost?

Kakorkoli, okolica spomenika in lepega Brega je postala kraj izločanja telesnih tekočin, izražanja frustracij v obliki kričanja in razbijanja steklenic. Kje je tu mestno redarstvo? Kje je policija? Če za trenutek pustimo ob strani nespečne meščane in dežurne branilce morale, si vseeno kaže zastaviti vprašanje - ali je smiselno nabrežje prenoviti, polepšati, vanj vložiti veliko denarja, nato pa pustiti, da se na njem nekaznovano razraste takšno početje? Celo pri belem dnevu. Kako je sploh mogoče, da mestno redarstvo, ki je že lani dobilo pooblastila za nadzor javnega reda in miru, letos ni izdalo niti ene globe zaradi kršitev sedmega člena zakona, ki obravnava omenjeno početje? In to kljub nočnim patruljam ter rednim pohodom okajenih mladostnikov s Špice skozi Center domov, pa tudi turistom, ki ga imajo preveč pod kapo in se kar sredi belega dne odločijo olajšati v Ljubljanico.

Potem je tu še dejstvo, da je v mestu vsega sedem javnih stranišč, marsikateri gostinec pa pijanih ljudi z ulice ne pusti v svoje sanitarije. In navsezadnje, poskusite takole odtočiti v kulturnem središču kakega Berlina, Rima, Dunaja. V Berlinu kazen za uriniranje na javnem kraju znaša od 20 do 100 evrov, najvišja za kršenje javnega reda in miru pa kar tisoč.

In tamkajšnji redarji so jih letos brez dvoma izdali več kot naši.