Zagreb/Ljubljana - Predsednik LDS Jelko Kacin je v pismu predsedniku vlade Janezu Janši predlagal, da ob 15-letnici osamosvojitve slovenska in hrvaška vlada poiščeta začasno rešitev za varčevalce nekdanje Ljubljanske banke v Zagrebu, predlagal pa je tudi uskladitev med strankami glede tega vprašanja. Janša je danes pobudo načelno že pozdravil, podobno pa se je odzval tudi predsednik države Janez Drnovšek, ki se s pobudo v celoti strinja.
Odnose s Hrvaško po Kacinovem mnenju bremenijo nekatera nerešena in politično doslej premalo obvladana vprašanja, zato je petnajsta obletnica osamosvojitve obeh držav tudi izjemna priložnost za politike obeh držav, da se soočijo z realnostjo v luči političnih potreb prihodnosti, meni Kacin v pismu, katerega povzetek je objavljen na spletnih straneh LDS.
Kacin meni, da bi morebiten uspeh pobude za začasno rešitev vprašanja varčevalcev nekdanje LB v Zagrebu prispeval k medsebojnemu zaupanju, olajšal bi življenje in delo posameznim ljudem na obeh straneh meje, državi bi bili doma in navzven še bolj prepričljivi ter zgled drugim sosedom in državam, je zapisano na strani LDS.
Janša je v današnjem odzivu na pismo dejal, da je z njim seznanjen, čeprav se z njim še niso podrobno ukvarjali. "Načelno pa pobudo pozdravljam, vlada je vedno pripravljena usklajevati korake na zunanjepolitičnem področju, to tudi delamo," je v Bruslju dejal Janša.
"Veseli bomo vsakega predloga, ki lahko kakšno od nerešenih zadev približa rešitvi. Takšnega konkretnega predloga sicer v pismu ni, predlagane so neke metode, ki jih pozdravljamo." Janša je ob tem za prihodnje tedne napovedal tudi možnost sklica sestanka predsednikov parlamentarnih strank, vezano na to vprašanje in dodal, da je to "nov pristop v ravnanju največje opozicijske stranke, ki ga pozdravljamo".
Kacinov predlog je pozdravil tudi Drnovšek. Kot je zapisal v sporočilu, objavljenem v četrtek na njegovi spletni strani zapisal, gre Kacinov predlog v pravo smer. "Tako, kot je pri iskanju najboljših rešitev za prihodnje gospodarske reforme vlada opozicijskim strankam predlagala razvojno partnerstvo, bi lahko tudi v tem primeru med vladnimi in opozicijskimi strankami vzpostavili partnerski odnos, ki edini lahko pripelje do rešitev," je zapisal predsednik.
Drnovšek je obenem zagotovil, da bo "kot predsednik države tudi v dialogu s hrvaškimi predstavniki podprl poizkus, da po 15 letih končno le vzpostavimo medsebojne odnose, podobne tistim, s katerimi smo skupaj začeli našo osamosvojitveno pot".
Kacinovega predloga se je slovenski predsednik dotaknil tudi med današnjim obiskom v Slovenskih Konjicah, ko je v kratki izjavi za medije poudaril, da podrobnosti pobude sicer ne pozna, njeno bistvo pa vidi v tem, da želi Kacin z njo prispevati k oživitvi dialoga in reševanju tega in vseh ostalih odprtih vprašanje med Slovenijo in Hrvaško.
Ob tem je Drnovšek tudi spomnil, da se bo v kratkem srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, ter izrazil prepričanje, da si tudi Mesić želi čimprejšnje rešitve vseh odprtih vprašanj med državama. Srečanje z Mesićem je Drnovšek ocenil kot dobro priložnost za to, da se "stvari začnejo premikati naprej".