Ljubljana – Ob burnem koncu starega šolskega leta se novo začenja na prvi pogled dokaj mirno. Potihnile so celo večletne razprave o tem, da so naši učenci in dijaki preobremenjeni. V dobri veri lahko upamo, da so k streznitvi morda pripomogli konec lanskega leta objavljeni rezultati mednarodne raziskave Timss, po katerih naši učenci menijo, da znajo več, kot znajo v resnici.
Za znanje se je pač treba potruditi in delati ter se učiti, drugače ne gre. Če šoli pri tem uspe najti še ustrezno ravnovesje med pridobivanjem znanja in dobrim počutjem učencev in dijakov, je to odlična popotnica za prihodnost. Tako se bodo radi učili vse življenje, kar je v današnjem svetu skorajda že nujno za preživetje.
Koliko bodo k navdušenju nad učenjem in izobraževanjem prispevale številne spremembe, ki jih prinaša letošnje šolsko leto, med njimi je tudi veliko spremenjenih pravilnikov, pa bo pokazal čas. Spremembe pravilnikov o preverjanju in ocenjevanju znanja naj bi zagotovile manj stresno šolanje. Prihodnja leta pa bodo pokazala, ali se je šolska stroka zmotila in je samo zaradi političnih nagibov zagnala vik in krik ob spremembah nacionalnih preskusov znanja.
Junija prihodnje leto bo tudi znano, kako se bodo obnesla začasna nova merila za vpis v srednje šole, ki ne vključujejo zunanjega preverjanja znanja. Skupaj s šolskim ministrom jih je pripravilo pet ravnateljev srednjih šol z največjo omejitvijo vpisa. Strokovni svet za splošno izobraževanje jih je sprejel le za eno leto, zavodu za šolstvo in ministrstvu pa je naložil, da pripravita dolgoročnejše rešitve in te naj bi vključevale tudi zunanje ocenjevanje znanja učencev.
In dokaj miren začetek šolskega leta utegne že prihodnji teden razburkati razprava o imenovanju ravnateljev. Minister Zver je pred parlamentarnimi počitnicami napovedal, da bo takrat parlamentarnemu odboru predstavil ugotovitve posebne komisije o domnevno izginulih arhivih o imenovanju ravnateljev v minulem obdobju. Ni pa mogoče reči, koliko bodo politični prepiri pripomogli k boljšemu znanju slovenskih šolarjev.
Preberite v petkovi tiskani izdaji Dela