Ljubljana - Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o javnih uslužbencih; po besedah ministra za javno upravo Gregorja Viranta bodo te spremembe prinesle obsežne konceptualne novosti. Vlada želi z njimi zagotoviti, da bo javna uprava delovala kot sodoben in učinkovit poslovni sistem, prijazno in odgovorno, čemur morata biti prilagojena tudi uslužbenski sistem in sistem upravljanja s kadri v javni upravi. Spremembe izenačujejo status zaposlenih v javni upravi z zaposlenimi v zasebnem sektorju predvsem pri vprašanju prenehanja delovnega razmerja iz krivdnih razlogov, nesposobnosti in poslovnih razlogov.
Druga sprememba se nanaša na ukrepe za lažje zmanjševanje števila zaposlenih oziroma ukrepe v podporo restriktivni politiki zaposlovanja. Povečuje se možnost zaposlovanja za določen čas, ko je mogoče vnaprej predvideti, da se bodo nekatere naloge zmanjšale. V takšnem položaju je zdaj policija, kjer lahko pričakujemo pomik schengenske meje proti jugu. Zato je treba čim prej zagotoviti podlago za zaposlovanje v policiji za določen čas, da bi se izognili velikim kadrovskim presežkom.
Spremembe zakona tudi omogočajo, da se bo lahko uslužbencu v javni upravi, ki je izpolnil polne pogoje za upokojitev, odpove pogodbo o zaposlitvi oziroma delovno razmerje. To ni prisilna upokojitev, saj lahko ta oseba nadaljuje delo kje drugje. Prav tako ni nujno, da se mu obvezno odpove delovno razmerje, je zagotovil minister. Če bo obojestranski interes za nadaljnje sodelovanje, se lahko nadaljuje, sicer pa bo minister uslužbencu lahko odpovedal delovno razmerje. Poenostavljeno bo tudi premeščanje javnih uslužbencev zaradi delovnih potreb z enega na drugo delovno mesto, odpravljen pa naj bi bil tudi privilegij 100-odstotnega nadomestila za bolniško odsotnost v prvih 30 dneh, ki je veljal za policijo in upravo za izvrševanje kazenskih sankcij.
Vlada predlaga razširitev uporabe zakona z organov državne uprave, lokalnih uprav in pravosodnih organov tudi na paradržavne institucije, ki izvajajo javna pooblastila (zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavod za zdravstveno zavarovanje, zavod za zaposlovanje, javne agencije).
Več v petkovi tiskani izdaji Dela
Bajuk obljubil nižjo javno porabo
Vlada je po usklajevanju izhodišč za pripravo proračunov za leti 2006 in 2007 sklenila, da primanjkljaj državnega proračuna prihodnje leto ne sme preseči 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda, ta cilj pa naj bi bil usklajen tudi z makroekonomsko politiko za prevzem evra. Leta 2007 se mora primanjkljaj še znižati, in sicer največ na 1,2 odstotka BDP, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za finance Andrej Bajuk.
Po njegovih besedah bodo začeli uresničevati koalicijsko zavezo in bodo proračunsko porabo v letu 2006 znižali na 26,4 odstotka BDP, v letu 2007 pa bo še nižja. Vlada se zavezuje, da bo v tem mandatu znižala javno porabo za dva odstotka, je povedal minister. Določili so tudi razrez proračunskih izdatkov po ekonomski klasifikaciji, ki bo podlaga za prihodnje usklajevanje. »To je izraz politične volje in odločitve te vlade, da bo začela uresničevati strategijo za razvoj Slovenije, seveda v okviru, ki ga določa konvergenčni program za prevzem evra s 1. 1. 2007.«
Več v petkovi tiskani izdaji Dela
Resolucija o prometni politiki
Vlada je sprejela resolucijo o prometni politiki RS, krovni dokument, s katerim odgovarja na izzive spremenjenih družbenih in gospodarskih razmer. "Časi delitve na posamezne prometne sisteme so preseženi, saj uporabniki iščejo celovite logistične storitve," je na novinarski konferenci po seji vlade dejal prometni minister Janez Božič. Resolucija prometnih sistemov ne obravnava ločeno, temveč govori o mobilnosti ljudi in oskrbi gospodarstva ob upoštevanju vseh vrst transporta.
Resolucija upošteva načela trajnostnega razvoja, varstva okolja, prometne varnosti in razvoja prometne infrastrukture. Posamezni prometni sistemi - cestni, železniški, letalski in pomorski promet - so del celotnega prometnega sistema, zato morajo delovati bolj usklajeno in tudi soodvisno, je še dodal Božič.
Med glavnimi cilji prometne politike so povečanje prometne varnosti, učinkovita poraba energije in čisto okolje, pa tudi povečanje obsega in kakovosti javnega potniškega cestnega in železniškega prometa ter usklajeno delovanje celotnega transportnega sistema.
Med cilji so še vzpostavljanje inteligentnih transportnih sistemov, zagotovitev potrebne infrastrukture za kopenski, pomorski in zračni transport, ki bo sledil načelom trajnostnega in skladnega regionalnega razvoja ter zagotovitev zanesljivega, varnega, cenovno konkurenčnega in okolju prijaznega transporta v tovornem in potniškem prometu.
Hajdinjak namesto Pavlina
Vlada je sprejela sklep, s katerim je za novega predstavnika vlade za odnose z javnostmi imenovala dosedanjega vodjo kabineta ministra za delo, družino in socialne zadeve Valentina Hajdinjaka, je uvodoma na novinarski konferenci po seji vlade dejal dosedanji tiskovni predstavnik Jernej Pavlin. Pavlin pa do nadaljnjega ostaja v kabinetu predsednika vlade.
Hajdinjak je tako na mestu vladnega tiskovnega predstavnika zamenjal Jerneja Pavlina, ki je 8. junija odstopil s funkcije zaradi pisnega navodila tiskovnim predstavnikom ministrstev, da naj "do nadaljnjega ne komunicirajo s tednikom Mladina oz. naj komunikacijo zreducirajo na minimum".
31-letni Pavlin, sicer član izvršilnega odbora NSi in predsednik podmladka te stranke, Mlade Slovenije, je takrat v izjavi novinarjem pojasnil, da je šlo za v naglici sprejeto napačno odločitev, ki se je zaveda in zanjo sprejema odgovornost. Po mnenju predsednika NSi in finančnega ministra Andreja Bajuka, kot je dejal ob Pavlinovem odstopu, je Pavlinova poteza "izraz trdne moralne drže in zavzetosti za neko načelno stališče".