Ljubljana - Poslanec SDS in predsednik t.i. Petkove komisije v prejšnjem mandatu državnega zbora Mirko Zamernik je v iskanju odgovorov o primeru Petek odkril "nov element", o katerem prej ni bilo govora. Gre za dvom v nepristranost slovenjgraškega tožilstva, ki naj bi bil vzrok za prenos zadeve Petek s slovenjgraškega na mariborsko okrožno državno tožilstvo.
Brezigarjeva naj predstavi razloge za prenos zadeve
Zamernika sedaj, kot je povedal na novinarski konferenci, zanima, ali so se tudi o tej domnevni vpletenosti tožilcev opravljale tako intenzivne preiskave kot ob grožnjah takratni tožilki, ki je vodila primer.
Zamernik je v prizadevanjih po rešitvi vprašanj v primeru Petek parlamentarni preiskovalni komisiji o razmerah v državnem tožilstvu, ki jo vodi Dimitrij Kovačič, predlagal, da od sedanje generalne državne tožilke Barbare Brezigar zahteva pojasnilo o tem, kaj je bil razlog za prenos zadeve Petek s slovenjgraškega na mariborsko tožilstvo.
Brezigarjeva je namreč v dopisu z dne 22. septembra med drugim navedla, da je "vodja tožilstva ocenil, da je pritisk javnosti zaradi domnevnega vpliva lokalnih dejavnikov in domnevne lokalne vpetosti slovenjegraškega tožilstva na ozko geografsko območje povzročil dvom v nepristranost tega sodišča".
Zamernik bi pričakoval, da bi se neko sodišče, ki bi bilo nepristransko, ukvarjalo s tem novim elementom vsaj v tolikšni meri, kot so se ukvarjali takrat, ko se je govorilo o hudih grožnjah tožilki, ki je vodila primer. Te grožnje so bile po trditvah vodje takratnega višjega državnega tožilstva v Mariboru Andreja Ferlinca tudi odločilne pri prestavitvi primera Petek.
Poslanca SDS torej zanima, ali so raziskali to domnevno vpletenost slovenjgraških tožilcev in kakšne so bile ugotovitve oziroma če je niso, zakaj ne. Kot je poudaril, bodo jasne in nedvoumne odgovore na ta vprašanja skušali dobiti na naslednji seji Kovačičeve komisije.
Zamernik želi tudi odgovore na vprašanje, kaj se je zgodilo s predlogi za kazenski pregon, ki so jih podali tožilstvu zaradi nekaterih različnih in nasprotujočih si pričanj. O tem, kot je dodal, nista dobili pojasnil niti komisija niti javnost.