Zasavske onesnaževalce toži 26 kmetov

Kmetje hočejo dokazati, da so jim izpusti v obdobju 1992–2002 na pridelkih in gozdovih povzročili milijonsko škodo.

Objavljeno
06. julij 2012 22.42
jsu/KOZA KOZJEREJA
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje

Ljubljana – Štirje največji zasavski onesnaževalci so danes po tednu dni znova sedli na zatožno klop, tokrat zaradi škode, za katero jih že več kot petnajst let toži šestindvajset kmetov. Razsodbo o tem, ali je škoda bila ali ne, je pričakovati v kratkem, za določitev višine odškodnine pa bodo potrebni novi postopki.

Današnji narok pred okrožnim sodiščem v Ljubljani je potekal v znamenju zaslišanj izvedencev, med njimi tudi Jožeta Rakovca, ki je kot izvedenec meteorološke stroke dejal, da tako imenovani drugi viri onesnaženja v Zasavju v ozračje prispevajo vsega 9,9 odstotka emisij; kar ostane, je vpliv »velikih štirih«: Termoelektrarne Trbovlje (TET), Lafarge Cementa (LC), Steklarne Hrastnik (SH) in Tovarne kemičnih izdelkov Hrastnik (TKI).

Zasavski kmetje hočejo dokazati, da so jim omenjeni izpusti v obdobju 1992–2002 na pridelkih in gozdovih povzročili milijonsko škodo – neuradno se govori o štirih milijonih evrov. Večina, 3,5 milijona evrov škode, odpade na TET, ki je po mnenju izvedencev v tožbenem obdobju, ko niti TET niti LC nista imela čistilnih naprav, v ozračje emitirala 90 odstotkov vseh izpustov trdnih delcev.

Nasprotno so onesnaževalci tudi na današnji naroku poskušali krivdo za škodo na kmetijskih površinah preusmeriti na sušo in neurja, na nepravilno ravnanje kmetovalcev s fitofarmacevtskimi sredstvi, na promet, pozebe in lubadarje ter izpodbijali izvedenska mnenja Franca Batiča, Jožeta Rakovca in Dragana Matijašiča. Očitajo jim nestrokovnost in neverodostojne podatke.

Uroš Macerl, Alojz Čebin in Alojz Wetz, ki so se v imenu 26 kmetov udeležili naroka, so njihove pripombe označili za »znani manever zavlačevanja«. »Najmanj smešno pa je njihovo sklicevanje na jelene, ki jih v naših gozdovih že davno ni več,« je za Delo izjavil Macerl.

Predstavnik LC Mile Radak je od izvedencev ponovno hotel odgovor, ali škoda na vegetaciji nastaja pri obratovanju v mejah dovoljenih izpustov, pooblaščenka TKI pa je predlagala celo umik tožbe, ker da je delež TKI k onesnaženju ničen.

Izvedenec Franc Batič se ni dal: »Če znaša dovoljeni izpust za dva onesnaževalca 100 miligramov na kubični meter in prvi emitira 70, drugi pa 90 miligramov izpustov, resda nihče ni presegel dovoljene meje. A to ne pomeni, da je njegov vpliv ničen.«