Zdolšku grozi odvzem odvetniške licence

Upravni odbor odvetniške zbornice bo prijavo Zorana Jankovića zoper odvetnika Stojana Zdolška odstopil v reševanje pristojnim disciplinskim organom.

Objavljeno
25. oktober 2006 18.54
Stojan Zdolšek
Ljubljana – Upravni odbor odvetniške zbornice bo prijavo Zorana Jankovića zoper svojega člana odvetnika Stojana Zdolška v zvezi z njegovimi nedavnimi izjavami v sredstvih javnega obveščanja odstopil v reševanje pristojnim disciplinskim organom, so danes sporočili iz upravnega odbora. Janković Zdolšku očita, da naj bi v medijskih nastopih po objavi osnutka revizijskega poročila o delovanju Mercatorja prekršil poklicno etiko. Če bi se obtožbe izkazale za utemeljene, Zdolšku grozi odvzem odvetniške licence.

Stališče o vprašanju zaupnosti razmerja odvetnik – stranka

Ker bi se lahko v javnosti ustvaril občutek in pojavila skrb, ali ljudje lahko zaupajo odvetnikom, ki so jih pooblastili za zastopanje svojih interesov in pravic, se je upravni odbor Odvetniške zbornice Slovenije odločil tudi za objavo načelnega stališča o vprašanju zaupnosti razmerja odvetnik – stranka.

Odvetnikova dolžnost, da varuje poklicno skrivnost, je ena izmed temeljnih dolžnosti v razmerju do stranke in je temelj zaupnega odnosa odvetnik - stranka, je zapisano v sporočilu, v katerem upravni odbor zbornice še zlasti poudarja, da so vsi odvetniki, odvetniški kandidati in pripravniki "zavezani ravnati v skladu z zakonom o odvetništvu in kodeksom odvetniške poklicne etike". To pomeni, da so, pojasnjuje upravni odbor zbornice, dolžni pri zastopanju stranke ravnati vestno, pošteno, skrbno ter po načelih odvetniške poklicne etike.

Upravni odbor zbornice, ki združuje 1086 odvetnikov, 163 odvetniških kandidatov in 383 odvetniških pripravnikov, še navaja, da zaupnost sodi k samemu bistvu odvetniškega poklica in kot taka je opredeljena tudi v zakonu o odvetništvu. Slednji v prvem odstavku 6. člena določa, da mora odvetnik kot tajnost varovati, kar mu je zaupala stranka.

"Nespoštovanje tega določila predstavlja kršitev temeljnega načela odvetništva - načela zaupnosti," nadaljuje zbornica. "V odvetnikovi dolžnosti varovanja poklicne tajnosti ima stranka garancijo, da bodo njene skrivnosti zanesljivo ostale v domeni zaupnega odnosa," je še opozoril upravni odbor.

"Zakonodajalec je imel opravičljiv razlog, da je kot pogoj za opravljanje odvetniškega poklica določil, da je lahko odvetnik le tista oseba, ki je vredna zaupanja za opravljanje odvetniškega poklica. Osnovno vodilo odvetnikovega dela je zaupanje stranke, ki ga mora upoštevati in ga ne sme omajati," je poudaril upravni odbor zbornice. Zato upravni odbor kot samoumevno označuje načelo, da odvetnik z nobenim svojim ravnanjem ne sme škoditi svoji stranki. Poleg tega je po mnenju odbora "odvetnik nedvomno prvi, ki je dolžan upoštevati načelo domneve nedolžnosti in braniti temeljne človekove oziroma ustavne pravice državljanov iz 34. in 35. členov ustave".

Volivcem je namigoval, naj ne glasujejo za Jankovića

Janković, nekdanji predsednik uprave Mercatorja in novoizvoljeni ljubljanski župan, se je za prijavo Zdolška poklicni zbornici odločil 19. oktobra, po tem ko se je Zdolšek z medijskimi nastopi vključil v polemiko o domnevnih nepravilnostih pri poslovanju Mercatorja v času, ko je bil predsednik uprave Janković.

Janković Zdolšku med drugim očita, da je namigoval volivcem, naj zaradi domnevno sporne revizije ne podprejo Jankovića na volitvah. Poleg tega nekdanji predsednik uprave Mercatorja meni, da načelo zaupnosti odvetnika zavezuje tudi potem, ko stranki prekineta sodelovanje. Ob spornih izjavah naj bi bil namreč Zdolšek še vedno odvetnik podjetja Electe, ki je last enega izmed Jankovićevih sinov.

Zdolšek zavrnil Jankovićeve očitke

Zdolšek je v izjavah za medije minuli teden zavrnil vse očitke, saj mu ustava dovoljuje "svobodno izražanje mnenj". Po lastnih besedah tajnost v razmerju odvetnik - stranka v celoti spoštuje, Janković pa že dolgo ni več njegova stranka. Kot je poudaril, je v Mercatorju zastopal podjetje in ne njega osebno. Zdolšek je zavrnil Jankovićeve očitke, da je njegov angažma posledica plačane usluge. Za dajanje izjav o reviziji ga je po lastnih izjavah pooblastila Mercatorjeva največja lastnica, Pivovarna Laško, sta še takrat poročali TV Slovenija in POP TV.