Zdravstveni zakon bo šel na vlado

Ministrstvo za zdravje je zaključilo pogajanja s predstavniki sindikatov in delodajalcev ter pripravilo predlog novele zakona o zdravstvenem zavarovanju.

Objavljeno
08. julij 2005 23.32
Minister za zdravje Andrej Bručan
Ljubljana – Po dobrem mesecu pogajanj o izravnalnih shemah v okviru novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju so predstavniki socialnih partnerjev še zadnjič sedli za pogajalsko mizo. V vseh točkah se niso uskladili, vendar je minister Andrej Bručan ocenil, da več ni mogoče doseči. Sindikati so z doseženimi rešitvami zadovoljni, delodajalci pa morajo predlog še proučiti, nato bodo pripravili pripombe, smo izvedeli po pogajanjih.

Minister Andrej Bručan je tako pripravil predlog osnutka novele, ki naj bi ga prihodnji četrtek dobila na mizo vlada, poslanci pa v nujno obravnavo na izredni julijski seji državnega zbora. Če bo na njej sprejet, bo začel veljati že s 1. avgustom, njegov bistveni del, uvedba finančne izravnave razlik med zavarovalnicami zaradi različno starih in različno bolnih zavarovancev, pa šest mesecev pozneje. Kaj torej predvideva novela zakona?

Za zavarovance je bistveno, da bodo po novem zavarovalne premije pri eni zavarovalnici za vse zavarovance enake z dvema izjemama: skupinsko zavarovani bodo lahko dosegli do tri odstotke popusta, tistim, ki bodo zavarovanje za določen čas prekinili, se bo za vsako nezavarovano leto premija za tri odstotke zvišala. Druga pomembna novost je možnost prekinitve zavarovalne pogodbe pri eni zavarovalnici in prehod k drugi, tretja pa povračilo starostnih in matematičnih rezervacij tistim zavarovancem, ki so jih dejansko oblikovali.

Adriatic bo vsem svojim 276.000 zavarovancem vrnil tri milijarde tolarjev; povprečno izplačilo bo blizu 11.000 tolarjev. Vzajemna bo vrnila dobrih deset milijard: v skladu z osnutkom zakona jih mora izplačati tudi zavarovancem, ki so pred kratkim preoblikovali doživljenjske pogodbe v 12-letne. Po izjavi Vzajemne gre za skupaj 150.000, po navedbah Franca Koširja pa za okoli 90.000 zavarovancev. Košir je dejal, da bodo najvišja izplačila zavarovancem Vzajemne okrog 80 tisočakov. Zneske bodo izračunali po posebni metodi za vsakega zavarovanca posebej; pravilnost izračunov bo kontrolirala agencija za zavarovalni nadzor. Rezervacije bodo vrnjene najpozneje v 18 mesecih po uveljavitvi zakona bodisi v obliki znižanja premij bodisi na račun zavarovanca, če se bo odločil prekiniti pogodbo z zavarovalnico.

Za zavarovalnice so bistvene predvsem izravnalne sheme, ki jih bo obračunalo ministrstvo za zdravje vsake tri mesece, prvič predvidoma maja prihodnje leto. Dopolnilna zavarovanja bodo morale zavarovalnice računovodsko voditi ločeno od svojih drugih zavarovanj. Samostojno bodo odločale o polovici dobička, druga polovica bo morala ostati v sistemu dopolnilnega zavarovanja za ohranitev njegove stabilnosti. Izvajalcem zdravstvenih storitev bodo plačevale do 1,5 odstotka provizije za posredovanje podatkov. Ker so dopolnilna zavarovanja opredeljena kot javni interes, bosta nad njimi bedela ministrstvo za zdravje (ki bo odločalo tudi o dovoljenjih zavarovalnicam za izvajanje dopolnilnega zavarovanja) in bolj kot doslej agencija za zavarovalni nadzor (nadzirala bo tudi upravičenost zvišanja premij in spremembe pogojev v pogodbah).

Skupščino Vzajemne bodo sestavljali bodisi vsi člani bodisi zastopniki glede na starostne razrede zavarovancev. Zastopnike bodo volili elektorji, predlagale pa jih bodo lahko organizacije delojemalcev, upokojencev in drugih zavarovancev ter zavarovalci skupinskih polic z najmanj tisoč zavarovanci. Sestavo skupščine in način volitev bosta določila statut in pravilnik, s katerima bo moral soglašati tudi minister za zdravje.

Več v sobotni tiskani izdaji Dela